Wyprawka szkolna. Co warto wiedzieć?

Wyprawka szkolna. Co warto wiedzieć?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Choć rok szkolny dopiero się skończył, to przezorni rodzice powinni już pomyśleć o wyprawce szkolnej dla swojego dziecka. W jaki sposób można sfinansować wyprawkę szkolną? Co jest niezbędne dziecku do szkoły?

Ile kosztuje wyprawka szkolna?

Ostatnie dni wakacji to dla rodziców wytężony czas kompletowania wyprawki szkolnej. Z badań CBOS wynika, że rodzice na wyprawkę szkolną dla jednego dziecka w 2020 wydali ponad 1000 zł. Pomocą dla rodziców w finansowaniu wyprawki jest rządowy program „Dobry Start”.

Dobry Start jako dofinansowanie wyprawki szkolnej

Rządowy program „Dobry start” zwany również programem 300+. Jest to świadczenie przyznawane dla dzieci w wieku szkolnym. Pieniądze z tego programu powinny być przeznaczone na zakup podręczników lub innych niezbędnych artykułów szkolnych. Prawo do tego świadczenia mają rodzice uczniów szkół podstawowych oraz średnich. Od tego roku wnioski o świadczenie „Dobry start” przyjmowane są tylko w wersji elektronicznej.

Podręczniki – dla kogo są darmowe

Podręczniki i zeszyty ćwiczeń dla uczniów szkoły podstawowej finansowane są z budżetu państwa. Dla uczniów szkół średnich rodzice muszą samodzielnie zakupić podręczniki.

Jakie są niezbędne elementy wyprawki szkolnej?

W każdej wyprawce szkolnej nie może zabraknąć takich elementów jak:

Plecak

Aby wyprawka była kompletna, nie może w niej zabraknąć dobrej jakości plecaka. Warto zakupić droższy, aby posłużył dziecku cały rok szkolny. Plecak powinien ważyć max 1 kg. Warto zwrócić uwagę na regulowane szelki oraz usztywniane plecy. Optymalna pojemność plecaka to 30 litrów.

Dla młodszych dzieci – zwłaszcza z klas 1–3 – warto zakupić plecak z bajkowym motywem. Starsi uczniowie najczęściej samodzielnie wybierają swoje plecaki.

Strój na WF i obuwie zamienne

Strój na WF jest kolejnym obowiązkowym elementem wyprawki szkolnej. Najczęściej jest to biały T-shirt oraz granatowe lub czarne spodenki. W wielu szkołach wymagane jest zamienne obuwie. Buty powinny mieć antypoślizgową podeszwę np. z kauczuku.

Wyprawka na basen

W wielu szkołach dzieci w ramach lekcji WF mają basen. W takiej sytuacji niezbędne jest zakupienie dziecku sportowego stroju kąpielowego, klapek na basen, żelu pod prysznic i dużego ręcznika kąpielowego. Ta część wyprawki jest dość dużym wydatkiem, dlatego warto sprawdzać promocje w sklepach internetowych.

Artykuły plastyczne i przybory szkolne

Przed zakupem warto sprawdzić, czy z poprzedniego roku nie zostały dziecku jakieś artykuły plastyczne np. farby plakatowe. Dzięki temu można zmniejszyć koszty tej części wyprawki. Niezależnie od wieku dziecko, idąc do szkoły, musi mieć: ołówek, gumkę, zestaw geometryczny, pióro, długopisy kolorowe, kredki, bloki.

W wielu szkołach w klasach 1–3 jest dostępna lista niezbędnych przyborów szkolnych. W młodszych klasach wszystkie przedmioty powinny być podpisane imieniem i nazwiskiem dziecka.

Piórnik

Każda wyprawka, niezależnie od wieku ucznia, nie obejdzie się bez piórnika. Warto zwrócić uwagę, aby był solidnie wykonany. Duże znaczenie, zwłaszcza dla uczniów młodszych klas, ma jego pojemność. Mały uczeń musi w nim pomieścić kredki, ołówek, pióro i temperówkę. Ciekawym rozwiązaniem jest piórnik z wyposażeniem.

Zeszyty

Zeszyty są nieodłącznym elementem każdej wyprawki szkolnej. Powinny być w kartkę i w linie oraz jeden gładki do geometrii. Przyda się również zeszyt do nut. W młodszych klasach warto zakupić zeszyty 32 k. Dla uczniów starszych najlepsze będą zeszyty 80 k lub 96 k. Dzięki temu zeszyt starczy na dłużej.

Worek na buty

Worek na buty przydaje się nie tylko do noszenia obuwia zamiennego. Świetnie sprawdzi się również do noszenia stroju na WF.

Lunch box

Takie pudełko na drugie śniadanie sprawdzi się u każdego dziecka niezależnie od wieku. Pudełka śniadaniowe wykonane są z wytrzymałego plastiku. Warto wybierać tylko te oznaczone znacznikiem BPA Free.

Bidon

Dla zdrowia dziecka bardzo ważne jest jego nawodnienie. Dla ucznia świetnie sprawdzi się bidon lub butelka na wodę z wkładem filtrującym. Warto wybierać tylko te, które mają znaczek BPA Free.

Jak dopasować wyprawkę do wieku dziecka?

Najtrudniejsza jest wyprawka dla pierwszoklasisty. W wielu szkołach na stronie internetowej można znaleźć listę niezbędnych artykułów. W klasach 2–3 najczęściej wychowawcy przekazują rodzicom listę niezbędnych artykułów.

W klasach 4–8 artykuły plastyczne zakupuje się według indywidualnych potrzeb dziecka lub wg zużycia.

W szkole średniej uczniowie nie potrzebują wielu przyborów plastycznych. Bardzo często w tym wieku niezbędna są gadżety elektroniczne np. elektroniczny czytnik czy drukarka.

Kiedy należy rozpocząć kompletowanie wyprawki szkolnej?

Już z końcem roku szkolnego warto zorientować się w cenach artykułów szkolnych. W niektórych marketach lub w sklepach internetowych można znaleźć ciekawe promocje. Z zakupem wyprawki warto wstrzymać się do początku roku szkolnego, ponieważ wtedy niektóre produkty można zakupić dużo taniej. Ważne, aby wyprawka była skompletowana w pierwszym tygodniu nauki.

Przeczytaj też: https://uporzadkowane.pl/organizacja/mamo-chcemy-miec-psa-pies-do-domu-rasy-najlepsze-dla-dzieci/

Zdjęcie główne: Max Fischer/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*