Sposoby na plamy z marchewki

Sposoby na plamy z marchewki
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zastanawiasz się, w jaki sposób możliwe jest usunięcie plam z marchewki? Jesteś świeżo upieczonym rodzicem i szukasz sposobu na usunięcie trudnych plam? Jeśli tak, to świetnie się składa, bo w tym artykule podsuniemy Ci kilka świetnych sposobów. 

Plamy z marchewki 

Plamy z marchewki pojawiają się w szczególności wtedy, kiedy nasze dziecko zaczyna spożywać swoje pierwsze stałe posiłki. Między innymi w trakcie rozszerzania diety malucha, pierwszym pokarmem, który próbuje, jest przecier z marchewki. Często na samym początku dziecko zjada swoje posiłki w taki sposób, że wszystko wokół jest zabrudzone. Niestety wywabienie pomarańczowych plam po marchewce nie jest proste. Szczególnie jeśli nie spróbujemy tego zrobić od razu i pozwolimy plamie zaschnąć. Zazwyczaj w takiej sytuacji odzież pobrudzona marchewką, jest już później wykorzystywana tylko do karmienia. Na szczęście jest kilka sposobów na plamy z marchewki. W przypadku, kiedy nie mamy pewności co do tego, czy samodzielnie uporamy się z tymi plamami, dobrym rozwiązaniem jest oddanie odzieży do profesjonalnej pralni chemicznej. Aby mieć pewność, że wyprana w pralni chemiczna odzież nie podrażni delikatnej skóry dziecka, warto jeszcze raz wyprać ją w domu w odpowiednim proszku dla niemowląt. 

sok z marchewki
Photo by Couleur from Pixabay.com

Usuwanie plam z marchewki 

Zazwyczaj zabrudzenia od marchewki pojawiają się na odzieży najmłodszych. Powinniśmy wiedzieć, jak postępować z tego rodzaju plamami. Warto korzystać z naturalnych środków chemicznych. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nie będą one powodować żadnych uczuleń i podrażnień bardzo delikatnej skóry naszego dziecka. Jak już wspomnieliśmy, nie możemy pozwolić plamie wyschnąć. Od razu powinniśmy namoczyć ubranie w zimnej, a nie w ciepłej wodzie. Ciepła woda może tylko utrwalić plamę, a przecież nie o to nam chodzi. Jeśli za pierwszym razem plama nie zniknie, powtórz czynność raz jeszcze. Pamiętaj, aby nie prasować takiego ubrania, ponieważ wysoka temperatura nie pomoże usunąć plamy, wręcz przeciwnie – tylko ją utrwali. Możesz użyć mydła potasowego, które jest niezwykle skuteczne w usuwaniu tego rodzaju plam. 

>> Zobacz też: Jak pielęgnować i czyścić dywan tkane ręcznie?

Usuwanie plam z marchewki – skuteczne sposoby 

Oprócz moczenia w zimnej wodzie i stosowania szarego mydła dobrym sposobem na pozbycie się plamy jest pozostawienie piany na odzieży przez kilka godzin, a następnie wypranie jej w pralce.   

Jeśli jednak mamy do czynienia ze starą plamą, która zdążyła już zaschnąć i się utrwalić, to proces usuwania plamy rozpoczynamy od polania ubrania wodą utlenioną.  Następnie musimy odczekać kilka minut i zaprać zabrudzenie zimną wodą z dodatkiem szarego mydła. Kolejnym krokiem jest pozostawienie odzieży z pianą w wodzie na kilka minut oraz wykonanie jej ponownego zapierania. Po wykonaniu tych etapów wkładamy ubranie do pralki. Dobrą praktyką jest dodanie do prania i wykorzystanych detergentów łyżki proszku do pieczenia. Po tej czynności najlepiej wystawić odzież na działanie promieni słonecznych. To właśnie promienie UV niszczą barwiący beta-karoten i po takim suszeniu możliwe jest pozbycie się plam. 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*