Czasem jedynie odświeżenie tapicerki sprawi, że nasz ukochany mebel nabierze dawnego blasku!
Jeśli obawiasz się, że nie podołasz temu zadaniu, koniecznie przeczytaj ten poradnik. Dowiesz się, jak skutecznie i bezpiecznie wyprać tapicerkę meblową.
Skóra jest dość wymagającym materiałem, co nie znaczy, że pranie jej jest trudne. Przed wykonaniem zadania koniecznie zaopatrz się w miękką ściereczkę, a także specjalny środek natłuszczający do skór.
Taki materiał nie lubi zbyt długiego namaczania, więc myjka parowa nie wchodzi w grę. Pod wpływem wilgoci i ciepła skóra może marszczyć się i pękać. Rozwiązaniem będzie z kolei delikatnie wilgotna ściereczka. Wcześniej oczywiście należy odkurzyć kanapę lub krzesła ze skórzaną tapicerką, używając do tego celu końcówki z miękkim włosiem. Dzięki temu nie porysujesz delikatnej powierzchni mebla.
Z dostępnych środków do mycia skóry najlepszym i najdelikatniejszym okazuje się płyn do mycia naczyń zmieszany z dużą ilością letniej wody. Potrafi zmyć nawet duże zabrudzenia. Przetrzyj mebel namoczoną w nim ściereczką. Następnie kiedy całość wyschnie, nałóż specjalny środek do konserwacji skóry. Natłuszcza ją i chroni przed promieniowaniem UV.
Podobnie jak skórę, tapicerowane krzesła i sofy można czyścić za pomocą wody z płynem do naczyń. Dobrze sprawdzi się również proszek do prania, który dodatkowo nieco rozjaśni kolor materiału. Duże zabrudzenia można usunąć za pomocą wody wymieszanej z sodą oczyszczoną.
Tapicerowane meble myjemy okrężnymi i długimi ruchami. Nie mocz zbyt mocno materiału, ponieważ wilgoć wniknie zbyt głęboko do środka i materiał nie będzie mógł wyschnąć.
Do prania tapicerem można używać również specjalnych odkurzaczy wodnych. Na początku rozpraszają one specjalny środek piorący, który zawiera pH odpowiednie do danego typu materiału. Rodzaje środków do prania są dobierane pod kątem grubości tapicerki oraz jej składu. W drugim etapie brud oraz pozostała wilgoć jest wciągana do odkurzacza o bardzo dużej sile ssania.
Jeśli nie mamy możliwości wypożyczenia czy zakupienia takiego sprzętu, pozostaje nam jedynie ręczne mycie mebli.
Niewielkim problemem może okazać się tapicerka welurowa. Ma ona specjalnie ułożone włosie, które nadaje meblom piękny połysk. By jej nie zniszczyć, koniecznie użyj mieszanki wody z amoniakiem. Przecieraj materiał miękką szczotką, zgodnie z kierunkiem ułożenia włosa. Możesz również umyć go za pomocą ściereczki, a dopiero później przeczesać szczotką. Na koniec osusz materiał suszarką, ustawiając ją na średni nawiew.
Te dość uciążliwe plamy na pewno znikną bardzo szybko, jeśli użyjesz kwasku cytrynowego wymieszanego z wodą – w tym celu użyj roztworu 5-10% kwasku z 90% wody. Nałóż go na plamę, a następnie po odczekaniu kilku minut spierz za pomocą wody z proszkiem do prania.
Na takie plamy bardzo dobrze sprawdzają się również wybielacze z niewielką ilością chloru. Należy jednak uważać z ich ilością, by nie powstało jasne odbarwienie na tapicerce. Do wyczyszczenia zabrudzenia możesz również użyć mieszanki sody oczyszczonej z szarym mydłem. Rozpuść oba składniki w wodzie, a następnie przetrzyj mieszanką tapicerkę.
Ten termin może wydać się dość egzotyczny i odległy, jednak sprawi, że plamy i zabrudzenia na meblach znikną bezpowrotnie. Jest to metoda polegająca na nakładaniu na zanieczyszczenie środków piorących, a następnie przykrywanie ich ściereczką z mikrofibry.
W ten sposób plama nie wnika w głąb tapicerki, co utrudnia jej czyszczenie, ale na zasadzie transferu przechodzi na ścierkę. Po parunastu minutach należy zetrzeć plamę pojedynczym ruchem, a później drugą zwilżoną w wodzie ściereczką usunąć pozostałości po środku czyszczącym.
Nie każdy ma dostęp do profesjonalnych środków piorących, dlatego jeśli zabrudzenia na materiale są bardzo widoczne, koniecznie zatrudnij specjalistów. Podobnie sprawa ma się, kiedy tapicerka była już prana ręcznie, jednak czyszczenie nie przyniosło spodziewanych rezultatów. Używanie mocnych wybielaczy może spowodować trwałe uszkodzenie w tapicerce, dlatego odpowiednia firma posiadająca odkurzacz piorący znacznie lepiej poradzi sobie z naszym problemem.
Zdj. główne: Nathan Fertig/unsplash.com