Polubić sprzątanie. Czy to możliwe?

Polubić sprzątanie. Czy to możliwe?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czy sprzątanie da się polubić? Perfekcyjna Pani Domu, Marie Kondo czy Mrs Hinch przekonują, że to możliwe. Przyjrzyjmy się polecanym sposobom, które mogą pomóc nam polubić sprzątanie.

Zalegające w zlewie naczynia, zakurzone meble, klejące się podłogi, tłuste plamy na dywanie, sterty ubrań i porozrzucane dziecięce zabawki… Mamy wymieniać dalej, czy może już zrobiło Ci się niedobrze? Codzienne funkcjonowanie w zabrudzonej przestrzeni może przytłaczać. Poszukajmy sposobów, które mogą ułatwić i usprawnić dbanie o porządek we własnym domu.

Jak polubić sprzątanie?

Czy wiesz, że przebywanie w chaotycznym otoczeniu negatywnie wpływa na pracę naszego mózgu, przeszkadza w koncentracji i może wywoływać zdenerwowanie i stres? Bałagan zdecydowanie nam nie sprzyja. Jak wprowadzić rutynę dbania o porządek do swojego życia? Zacznijmy od nastawienia.

1. Wszystko zaczyna się w głowie

Ta znana wszystkim myśl jest w 100% prawdziwa. Dlatego próbując wyrobić w sobie zdrowe nawyki, zaczynamy od nastawienia. Zamiast myśleć: „znowu trzeba sprzątać”, skup się na efekcie końcowym – pomyśl, jak dobrze funkcjonuje się w uporządkowanej przestrzeni i przypomnij sobie negatywne skutki bałaganu. Spójrz na sprzątanie jak na jeden z elementów dbania o własne zdrowie.

2. Harmonogram pracy

To szczególnie podkreślany punkt przez Perfekcyjną Panią Domu – raz ustalony plan może pomóc nam wyrobić nawyk regularnych porządków. W przypadku większego mieszkania sprzątanie wszystkiego za jednym razem może być męczące i w konsekwencji zniechęcające. 

Dlatego ustal konkretne dni i czas na sprzątanie poszczególnych elementów. Odkurzanie mebli i podłóg, układanie rzeczy w pokojach zrób w jeden dzień. Mycie łazienki zostaw na drugi. Kuchnię najlepiej sprzątać regularnie, ponieważ szybko się brudzi – jednak dokładniejsze porządki w kuchni rób w wybranym dniu tygodnia. 

3. Odpowiednie przybory do sprzątania

Funkcjonalne i skutecznie środki do czyszczenia to połowa sukcesu – przecieranie ceramiki w łazience gąbką z wodą byłoby marnowaniem czasu. Oprócz silnych detergentów na rynku możemy dostać też ekologiczne i niedrażniące emulsje, które poradzą sobie z zabrudzeniami. 

Wiele zanieczyszczeń usuniemy również przy pomocy domowych środków, takich jak mieszanka sody oczyszczonej z wodą, ocet czy kwasek cytrynowy. Znajdź swoje ulubione środki i skompletuj odpowiedni sprzęt – to znacznie usprawni sprzątanie.

4. Co jakiś czas dostarczaj sobie inspiracji

Motywacja do robienia porządków może spadać, dlatego dobrym sposobem jest wypróbowanie co jakiś czas nowych technik. Być może któraś z nich okaże się bardziej skuteczna od dotychczas stosowanej. 

Zwłaszcza robiąc generalne porządki, możemy podejrzeć tak zwane cleanfluencerki, jak Marie Kondo. Jej sposób na generalki to sprzątanie kategoriami. Przykładowo: najpierw bierzemy się za ubrania, potem za kosmetyki, następnie biżuteria, książki itd. W ten sposób mamy możliwość przejrzeć i ewentualnie pozbyć się niepotrzebnie magazynowanych rzeczy.

5. Zaangażuj domowników

Im więcej osób w mieszkaniu, tym szybciej się ono brudzi, dlatego spróbuj wyrobić u wszystkich nawyk sprzątania po sobie. W czasie większych porządków zaangażuj każdego członka rodziny i przydziel mu specjalne zadanie – odkurzanie może należeć do jednej osoby, ścieranie kurzy z mebli do drugiej, mycie luster i okien do kolejnej. To wasz wspólny dom, dlatego dobrze, żeby każdy miał poczucie, że trzeba utrzymywać go w czystości.

Zdjęcie główne: pexels.com/Liliana Drew

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*