Zbliżający się rok szkolny jest idealną okazją, aby wprowadzić pewne zmiany w dziecięcym pokoju. Bez względu na to, czy nasz uczeń dopiero zaczyna przygodę ze szkołą, czy już szykuje się do matury, potrzebuje swojego miejsca, w którym będzie mógł i pouczyć się, i odpocząć. Jak stworzyć taką przestrzeń?
Nie tylko szkoła jest miejscem, w którym dziecko zdobywa wiedzę, rozwija swoje umiejętności i odkrywa świat. Równie istotna w rozwoju jest przestrzeń domowa, dlatego każde dziecko powinno mieć swój kącik do nauki, zabawy i wypoczynku. Dzięki dobrze zorganizowanej przestrzeni nasza pociecha będzie czuła się bezpiecznie i komfortowo.
Podstawowe wyposażenie pokoju dla ucznia powinno obejmować biurko z krzesłem. Kilkuletniemu dziecku wystarczy niewielki blat i jedna lub dwie szuflady na przechowywanie zeszytów. Nastolatek potrzebuje już większego biurka i szafek, w których pomieści liczne podręczniki, notatki i segregatory.
Meble dopasowujemy zawsze do wzrostu dziecka, kierując się poniższymi wytycznymi:
Ze względu na to, że dzieci szybko rosną, dobrym rozwiązaniem jest zakup biurka z regulowaną wysokością blatu i regulowanego krzesła.
Biurko najlepiej ustawić w okolicy okna, przodem lub bokiem do niego, by podczas nauki dziecko miało dostęp do naturalnego światła. Podczas jesiennych i zimowych wieczorów niezbędna będzie także lampka z ruchomą główką i ramieniem. Jeśli dziecko jest praworęczne, lampkę ustawiamy po lewej stronie, aby pisząca ręka nie rzucała cienia na tekst. Nad biurkiem warto umieścić tablicę korkową na zapiski ucznia lub funkcjonalny organizer.
To miejsce, w którym dziecko może się zregenerować i wyspać. Podstawą wyposażenia w tej strefie są łóżko lub wygodna, rozkładana kanapa. Przydadzą się również szafka nocna bądź stolik i odpowiednie oświetlenie, dzięki któremu dziecko będzie mogło czytać przed snem. Materac powinien być wysokiej jakości, a pościel wykonana z naturalnych, miękkich tkanin. Dobrym pomysłem jest wybór łóżka z pojemnymi szufladami. W pobliżu możemy ustawić komodę lub szafę. Taki rozkład mebli ułatwi poranne szykowanie się ucznia do szkoły.
W strefie przeznaczonej do zabawy dziecko może odpoczywać, bawić się z przyjaciółmi i rozwijać swoje zainteresowania. Kącik dopasowujemy do potrzeb pociechy, uwzględniając jej pasje, ulubione kolory, zabawki i drobiazgi. Strefę zabawy staramy się wyraźnie oddzielić od miejsc wypoczynku i nauki, aby dziecko nie rozpraszało się podczas zasypiania i uczenia się. W utrzymaniu porządku pomocne będą niskie regały i pojemniki lub skrzynki, w których schowamy zabawki. Na ścianie można powiesić plakaty i obrazki podkreślające wystrój pokoju lub nawiązujące do zainteresowań dziecka. Przydadzą się także półki na książki.
Do pokoju ucznia starajmy się wybierać stonowane kolory, na przykład pastele czy przygaszone odcienie niebieskiego, zielonego, żółtego i pomarańczowego. Spokojne tonacje nie będą drażnić i rozpraszać dziecka, a pozwolą się odprężyć.
Zdjęcie główne: Victoria Borodinova/pexels.com