Pokój dla chłopca 12 lat. Propozycje aranżacji

Pokój dla chłopca 12 lat. Propozycje aranżacji
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pokój dziecka jest szczególnym miejscem w Twoim domu. Aranżacja nie jest łatwym zadaniem ze względu na to, że pomieszczenie ma spełniać wiele funkcji.

Najlepiej by było, gdyby pokój chłopca był pełen przestrzeni, z dużą ilością okien. Większy metraż pozwoli na wydzielenie stref do zabawy, przyjmowania gości i nauki. Oprócz tego powinien być urządzony zgodnie z gustem dwunastolatka, w końcu to on będzie spędzać w nim najwięcej czasu. 

Aranżacja pokoju dla chłopca

Mylne jest przekonanie, że pokój chłopca jest prostszy w aranżacji od pokoju dziewczynki. Każdy projekt wymaga zaangażowania i uwagi. Ponadto każda pociecha jest inna i będzie miała inne preferencje co do wystroju.

Aspekt praktyczny jest tym, czym należy się kierować podczas wystroju wnętrza. Ważne, by pokój zaopatrzony był w pojemniki, kosze, wysuwane szuflady czy ukryte schowki, które pomogą utrzymać porządek. Najmłodsi nie są fanami regularnego sprzątania, warto zatem zorganizować przestrzeń w inteligentny sposób tak, by zabawki, książki czy gry miały swoje oddzielne miejsca.

Przydatne okażą się materiałowe worki, w których z łatwością umieścisz małe elementy, takie jak samochodziki, figurki czy kostki do gry. W sklepach stacjonarnych i internetowych znajdziesz specjalne maty do zabawy ściągane sznurkiem, w których wnętrzu schowasz elementy gry, a po rozluźnieniu sznurka swobodnie ułożysz na ziemi materiał gotowy do zabawy.

Jeśli Twoja pociecha jest fanem maskotek, przydadzą Ci się półki nad łóżkiem, na których sprawnie będzie mogła je ułożyć. Ponadto świetną propozycją jest obszerna skrzynia, która poza nietuzinkowym wyglądem spełni funkcję praktyczną i z pewnością pomieści pluszaki nastolatka. Inną propozycją na maskotki będzie schowek pod łóżkiem, dzięki któremu chłopiec sprawnie uprzątnie chaos panujący w pokoju.

Zdecyduj się na głębokie szuflady i półki wiszące, które okażą się doskonałym pomysłem na umiejscowienie książek. Pamiętaj, by półki były zawieszone na wysokości dostępnej dla Twojej pociechy.

Miejsce na realizację hobby

Jeśli przestrzeń daje Ci taką możliwość, zadbaj, by było w niej miejsce pozwalające na realizację pasji chłopaka. Niech pomieszczenie pobudzi zmysły, nasyci oko kolorami i zmotywuje do działania. Chętnie wybierane są mocowania na ścianach umożliwiające grę w kosza. Rozważ mocowanie ścianki wspinaczkowej z zabezpieczeniami u jej podstawy. Wszystko zależy od zainteresowań dziecka i Twojego budżetu.

Jeśli zaobserwowałaś u dziecka chęć rozwijania zdolności plastycznych, zapewnij mu do tego warunki. Koniecznie nabądź wygodne krzesło z oparciem i biurko z szufladami dostosowane do wysokości dziecka. Zakup organizery do przechowywania artykułów plastycznych i podkładki do malowania, żeby zabezpieczyć blat. 

Ważne jest, byś w aranżacji pokoju słuchała upodobań nastolatka. Oczywiście, może się zdarzyć, że dojdzie do konfliktu, w którym chłopiec uprze się przy meblu, który Twoim zdaniem jest kosztowny i niepraktyczny. W takiej sytuacji warto porozmawiać i dokładnie wytłumaczyć, dlaczego wybór jest inny od jego oczekiwań.

Staraj się zaprojektować ściany mając na względzie to, że chłopak szybko urośnie. Przemyśl naklejki z superbohaterami, które będą kłopotliwe do późniejszego usunięcia. Najlepiej jest postawić na jednolite barwy, które będą pasowały nawet w momencie, gdy chłopak będzie już pełnoletni.

Kolory w pokoju dziecka

Wybierając kolor ścian do pokoju, zrezygnuj z odcieni różu i fioletu. Zdecydowanie bardziej przypadną mu do gustu niebieskości, granaty i zielenie. Jeśli nastolatek upiera się przy krzykliwym kolorze, nie ustępuj mu. Intensywny czerwony czy jaskrawy żółty nie będą sprzyjały nauce i sprawią, że dziecku ciężko będzie się skupić.

Zdj. główne: Green Chameleon/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*