Plamy z marchewki. Jak je wyczyścić z dziecięcych ubrań?

Plamy z marchewki. Jak je wyczyścić z dziecięcych ubrań?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Plamy z marchewki najczęściej pojawiają się na ciuszkach małych dzieci. Należą one do jednych z najbardziej uporczywych zabrudzeń. 

Zazwyczaj proszek stosowany do codziennego prania nie jest wystarczająco skuteczny, a silne środki chemiczne nie są wskazane ze względu na delikatną i skłonną do podrażnień skórę dziecka. Co zrobić, aby szybko i skutecznie pozbyć się plamy z marchewki? Poznaj nasze sposoby!

Podstawowe zasady odplamiania

Niezależnie od tego, jakiego pochodzenia jest plama i jaki środek odplamiający wybierzesz, warto trzymać się kilku podstawowych zasad. Po pierwsze, plamę zapierz od razu, nie czekaj, aż całkowicie się wchłonie. Po drugie, nigdy nie namaczaj jej w ciepłej wodzie, bo się bardziej utrwali. Po trzecie, nie wrzucaj jej bezpośrednio do pralki, ani nie prasuj żelazkiem, bo plama na zawsze może wniknąć w strukturę materiału. Jeżeli zastosujesz się do powyższych wskazówek, masz duże szanse na szybkie i skuteczne odplamianie ubranka.

Domowe odplamiacze

Do wywabienia plamy z marchewki możesz śmiało użyć poniższych produktów odplamiających:

  1. Szare mydło – jeżeli masz do czynienia z dopiero co powstałą plamą, to zamocz ją w zimnej wodzie, następnie zapierz intensywnie zwilżonym szarym mydłem, aż powstanie piana, i pozostaw tak na kilka godzin, następnie wypierz w pralce, zgodnie z zaleceniami na metce.
  2. Woda utleniona – jeżeli plama z marchewki nie jest najświeższa, polej ją wodą utlenioną i odłóż na 15 minut. Następnie zapierz w zimnej wodzie z dodatkiem szarego mydła, odłóż na kolejne 15 minut i znów zapierz, po czym wrzuć do pralki, a do proszku do prania dodaj łyżkę proszku do pieczenia.
  3. Masło lub oliwka dla dzieci – natrzyj plamę tłuszczem i wypierz ubranko w płynie do naczyń.
  4. Boraks – przygotuj gęstą pastę z boraksu i wody, natrzyj plamę pastą i odłóż do wyschnięcia, następnie wypierz w pralce według zaleceń producenta.
  5. Nadwęglan sodu –  nazywany jest „naturalnym odplamiaczem” – zaplamioną tkaninę zamocz w roztworze 3 litrów wody i 2 łyżek nadwęglanu sodu, następnie odłóż na około 2 godziny. Po tym czasie ubranie wypierz w pralce.

Gotowe produkty odplamiające

Jeżeli powyższe środki nie przyniosą oczekiwanego efektu, możesz użyć gotowych ekologicznych produktów odplamiających. W sklepach znajdziesz duży wybór eko odplamiaczy w formie tabletek, płynu, sprayu, żelu, proszku czy mydła w kostce. Największą popularnością cieszą się mydełka odplamiające, takie jak: galasowe, marsylskie czy oliwkowe. 

Pamiętaj! Nie używaj silnych środków chemicznych na bazie chloru z dodatkiem pochodnych ropy naftowej, fosforanów, wybielaczy optycznych, konserwantów czy substancji zapachowych. Mogą one powodować poważne reakcje alergiczne i podrażnienia delikatnej skóry dziecka, ponadto są niebezpieczne dla naszego zdrowia oraz środowiska naturalnego.

Skąd się biorą plamy z marchewki?

Żeby łatwiej pozbyć się plam z marchewki, dobrze wiedzieć, skąd się biorą. Za pomarańczowe odcienie plam na ubraniach odpowiedzialny jest barwnik beta-karoten. Ma on bardzo korzystny wpływ na ludzki organizm, ale także silne właściwości barwiące, dlatego tak kłopotliwe jest spranie plam po marchewce z ubrań. 

Jednak warto wiedzieć, że beta-karoten jest wrażliwy na promieniowanie ultrafioletowe. Oznacza to, że jeżeli plama nadal nie ustąpiła po próbie wywabienia, to promienie słońca rozprawią się z nią raz na zawsze. Warto więc wywiesić ubranko na pełne słońce i patrzeć, jak plama znika niemal w czarodziejski sposób.

>> Zobacz też: SPRAWDZONE PATENTY NA PLAMĘ NA SOFIE

Podsumowanie

Najedzone i ubrudzone dziecko to szczęśliwe dziecko! Na szczęście istnieją sposoby, aby pozbyć się plam po marchewce z ciuszków. Ważne jest, aby zaprać ubranko bezpośrednio po skończonym jedzeniu w zimnej wodzie. Wtedy plamy schodzą łatwiej i szybciej. Jeżeli o plamie przypomnimy sobie po kilku dniach, wtedy trzeba nieco więcej się natrudzić, ale stosując wyżej opisane środki lub wystawiając na działanie słońca, bez trudu pozbędziemy się plam.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*