Pomysły na gry i zabawy z dzieckiem nadpobudliwym

Pomysły na gry i zabawy z dzieckiem nadpobudliwym
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Twoje dziecko rozpiera energia, a ty już nie wiesz, jak sobie z tym radzić? A może jesteś mamą malucha ze stwierdzonym ADHD? Poznaj pomysły na najlepsze gry i zabawy z dzieckiem nadpobudliwym. 

Dziecko nadpobudliwe – jak spędzać razem czas?

Nadpobudliwość to zaburzenie emocjonalne, niegdyś nazywane syndromem „niegrzecznego dziecka”. Dziś dobrze już wiemy, że to nieprawda. Eksperci twierdzą, że nadpobudliwość – diagnozowana najczęściej jako ADHD – to najpopularniejsze zaburzenie psychiczne wśród młodych osób

Na początku warto zaznaczyć, że dzieci nadpobudliwe są tak samo zdolne umysłowo jak inne dzieci – po prostu wymagają odpowiedniego podejścia. Odpowiednio wcześnie zdiagnozowane i przy otrzymaniu profesjonalnego wsparcia, będą rozwijały się prawidłowo. 

Jak spędzać czas z nadpobudliwym maluchem? Dla rodzica to spore wyzwanie, gdy dziecko niekoniecznie potrafi koncentrować się na jednej czynności. Poznaj najlepsze pomysły na gry i zabawy właśnie dla was.

Układanie puzzli

Puzzle to bardzo dobry pomysł na wspólne spędzenie czasu z nadpobudliwym maluchem. Trzeba jednak pamiętać, jak trudno jest utrzymać uwagę dziecka, dlatego druga osoba powinna aktywnie wspierać dziecko, na przykład podpowiadając, jak ułożyć obrazek czy omawiając to, co się na nim znajduje.

Zabawa klockami

Także klocki stanowią bardzo dobrą propozycję. Tutaj jednak znowu rola opiekuna jest bardzo duża. Układanie budowli wymaga sporo skupienia oraz koncentracji, dlatego rodzic powinien być maksymalnie zaangażowany w zabawę, aby podtrzymywać zainteresowanie dziecka możliwie jak najdłużej.

Kalambury

Tej zabawy nikomu nie trzeba przedstawiać. Dziecko ma za zadanie przedstawić określone hasła bez użycia słów. Kalambury to doskonała rozrywka dla całej rodziny, dlatego warto zaplanować dłuższy wspólny wieczór polegający na odgadywaniu haseł!

“Wesołe kuleczki”

Dziecko otrzymuje miskę oraz papier. Papier zagniata w kulki, które następnie wrzuca do miski. Zadanie polega na równoczesnym wydmuchaniu ich wszystkich na zewnątrz. 

Wysypywanie piasku

Potrzebny będzie wyłącznie piasek. Przy jego pomocy dziecko maluje na ziemi lub kartce wybrane przez siebie wzory.

Pisanie po plecach

Rodzic „pisze” palcem po plecach dziecka wybrane przez siebie słowa, które te ma odgadnąć. Jeżeli mu się uda, role się zmieniają!

“Pomidor”

Znana zabawa w rozśmieszanie. Jedna z osób za wszelką cenę próbuje rozbawić drugą, która z kolei usiłuje być poważna. Jeśli uda się rozśmieszyć partnera, role się zmieniają.

Zdj. główne: Tomáš Petz/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*