Aranżacja pokoju dla chłopca i dziewczynki to niełatwe zadanie, zwłaszcza gdy ma on pełnić funkcję nie tylko sypialni, ale również bawialni i garderoby. Jak zatem urządzić pokój dla maluchów, aby żadne z nich nie czuło się pominięte?
Jeżeli chłopiec i dziewczynka mają zamieszkać razem, pokój należy urządzić tak, aby stanowił jedną całość, ale znalazło się w nim miejsce dla każdego z nich. Każde dziecko potrzebuje odrobiny prywatności. W tej sytuacji konieczne jest wydzielenie w pokoju dwóch odrębnych stref. Możemy to zrobić przy pomocy regału bądź ozdobnej zasłony. W ten sposób uzyskamy dwa odrębne kąciki do zabawy, czytania książek i odpoczynku.
Jeżeli miejsce nam na to pozwoli, warto byłoby przygotować trzecią strefę do wspólnej zabawy. Takim miejscem może być duży okrągły dywan pośrodku pokoju lub stoliczek z dwoma krzesełkami, które będą miały dwa różne kolory.
Kolejnym wyzwaniem będzie dobór koloru ścian. Nie byłby to duży problem gdyby chodziło o rodzeństwo tej samej płci, jednak jeżeli w grę wchodzi chłopiec i dziewczynka, mogą pojawić się kłótnie i spory. Dziewczynki zazwyczaj lubią odcienie różu, chłopcom zaś bliższe są kolory np. niebieskie.
Najlepszym rozwiązaniem byłoby pomalowanie ścian na biało, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby pomalować ściany na dwa kolory, zgodnie z wydzielonymi strefami i preferencjami maluchów. By podkreślić indywidualny charakter każdego dziecka, na ścianach możemy powiesić różne obrazki i plakaty np. z ulubionymi postaciami z bajek.
Pokój dziecięcy musi pomieścić wiele różnych przedmiotów – maskotek, klocków, książeczek, zeszytów, kredek czy ubrań. Warto zadbać, aby wszystko miało swoje miejsce. W dobieraniu wyposażenia kierujemy się funkcjonalnością i estetyką. Niewątpliwie największą rolę będą odgrywać meble – łóżka, stoliczek z krzesełkami i szafa na ubrania. Szafa do wspólnego pokoju dziecięcego powinna być wyposażona w dwie kolumny półek oraz dwa drążki na odzież wiszącą – zdecydowanie ułatwi to rozdzielenie ubrań maluchów.
W pokoju dziecięcym ważnym elementem będą też łóżka. Spanie w jednym łóżku nie jest zbyt komfortowe, a dodatkowo może być powodem do kłótni między rodzeństwem. Jeżeli przestrzeń pozwala na wstawienie dwóch osobnych łóżek, to będzie to najlepsze rozwiązanie. Jednak jeżeli tej przestrzeni jest zbyt mało, lepszym pomysłem będzie zakup łóżka piętrowego. Bez względu na to, na jaki rodzaj łóżek się zdecydujemy, warto zadbać, aby były wyposażone w skrzynię na pościel i inne praktyczne skrytki.
W dziecięcym pokoju na pewno przyda się wspólny stolik z krzesełkami, przy zakupie należy zwrócić uwagę, aby miał on skrytkę na przechowywanie kredek, farb i malowanek. Łóżka, szafa i stoliczek nie wystarczą, by pomieścić cały dziecięcy dobytek. Powinniśmy pomyśleć o dodatkowych meblach i praktycznych dodatkach.
Jeżeli zdecydowaliśmy się na podział pokoju otwartym regałem, to możemy go teraz odpowiednio zagospodarować. Liczne półki pozwolą na układanie na nich wspólnych maskotek, książeczek i puzzli. W półki regału możemy też wstawić pudełka z poliestru, które doskonale nadadzą się do przechowywania małych zabawek.
Jeżeli mamy wystarczająco miejsca, możemy też wstawić dwa mniejsze regały. Jeden w strefie dla dziewczynki na jej ulubione laleczki, kucyki pony i szkatułkę ze skarbami. Drugi doskonale sprawdzi się w strefie chłopca na samochodziki i figurki bohaterów z ulubionej bajki.
Warto też wykorzystać puste miejsce na ścianach w obu przestrzeniach. Idealnie sprawdzą się tutaj półki wiszące, na których możemy poukładać np. ramki z ciekawymi wydrukami, ulubionego misia czy ciekawe pomoce dydaktyczne. Do przechowywania zabawek dobrze sprawdzą się też plastikowe pojemniki i drewniane skrzynie z tapicerowanym wiekiem, które swoim wyglądem będą mogły podkreślić odrębność dziecięcych kącików.
W ostatnim czasie modne są też meble modułowe, które łączą w sobie miejsce do spania, nauki i zabawy. W ten sposób można stworzyć różne konfiguracje, łącząc funkcjonalność i oszczędzając maksymalnie miejsce.