Mop parowy czy obrotowy? Wybieramy najlepszy sprzęt do mycia

Mop parowy czy obrotowy? Wybieramy najlepszy sprzęt do mycia
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Okruchy czy rozlany napój to codzienność w wielu domach. Z takimi problemami doskonale poradzi sobie dobrej jakości mop. 

Aby wybrać idealny sprzęt do radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami, warto kierować się kilkoma praktycznymi wskazówkami. Podpowiadamy, jak wybrać mop, który  będzie najlepiej spełniał Twoje oczekiwania.

Cechy dobrego mopa

Dobry mop do podłogi powinien być komfortowy w użytkowaniu i oszczędzać czas podczas codziennego sprzątania. Istotna jest szeroka nakładka sprzątająca, która pozwoli na szybkie uprzątnięcie większej powierzchni. Bardzo ważny jest też regulowany drążek, który można dostosować do wzrostu osoby, która aktualnie go używa. Dużym plusem będą też wymienne końcówki.

Mop płaski

Głównymi zaletami mopa płaskiego jest niska cena, wymienne końcówki i kompaktowy rozmiar. Wyposażony jest w prostokątną lub trójkątną zdejmowaną nakładkę wykonaną z chłonnej mikrofibry, gładkiej lub z frędzlami. Nakładkę można wielokrotnie prać w pralce bez obawy o utratę jej właściwości, jednak należy pamiętać, aby nie używać do prania płynów zmiękczających, gdyż zmniejszają one jej chłonność. 

Mop płaski, dzięki swojej konstrukcji i końcówce idealnie nada się do czyszczenia dużych powierzchni, paneli oraz gładkich kafelków. Takim mopem bez problemu posprzątasz w trudno dostępnych miejscach, pod sofą i niskimi meblami. Niestety, na powierzchniach nierównych nie zda on egzaminu. Minusem jest także konieczność każdorazowego zdjęcia nakładki, ręcznego namoczenia i odciśnięcia nadmiaru wody z płynem.

Mop obrotowy

Mop obrotowy jest trochę droższy od mopa płaskiego. Jego główną zaletą jest pojemne wiadro ze specjalnym systemem odciskającym wodę, które dostajemy w komplecie. Umożliwia on to, czego mop płaski nie oferuje, czyli szybkie wyciśnięcie bez zdejmowania nakładki, moczenia dłoni i bez większego wysiłku.

Konstrukcja mopa doskonale radzi sobie z małymi powierzchniami, zakamarkami, kątami przy ścianach i zaschniętą plamą. Niektórzy użytkownicy mopa mogą dostrzec poważną wadę, czyli plastikową nasadkę wśród frędzli, która może trzeć po podłodze przy ścieraniu, więc przy delikatnych powierzchniach będzie pozostawiać rysy.

mop obrotowy
Photo by freedomz from Freepik.com

Mop parowy

Mop parowy znacznie różni się od mopa płaskiego i obrotowego. Różnica nie wynika tylko z ceny, która jest dużo wyższa, ale również ze sposobu działania. Para wodna oraz drgania, które wytwarza urządzenie, doskonale radzą sobie z wieloma zaschniętymi i tłustymi zabrudzeniami na dużych powierzchniach bez użycia detergentów. Dodatkowo ma działanie antybakteryjne oraz pozostawia higieniczne i suche podłogi. 

Dużym plusem mopów parowych są przeróżne rodzaje nakładek, które można dobrać do czyszczonej powierzchni. Idealnie sprawdzi się nie tylko do podłogi, ale wyczyści również tapicerkę i okna. 

W sklepach znajdziemy duży wybór mopów parowych o różnych parametrach. Przy wyborze warto uwzględnić  wagę, moc, pojemność zbiornika na wodę oraz długość kabla, które mogą istotnie wpłynąć na komfort sprzątania.

Poniżej przedstawiamy, czym kierować się przy wyborze parowego mopa:

  • waga – im mniejsza, tym łatwiej będzie nam czyścić powierzchnie znajdujące się na wysokości;
  • moc – im większa, tym szybciej mop będzie gotowy do pracy;
  • zbiornik na wodę – im większa pojemność, tym rzadziej trzeba uzupełniać wodę;
  • długość kabla – im dłuższy, tym mniej przepinania do innego gniazdka sieciowego.

Niewątpliwie, mop parowy doskonale poradzi sobie z wieloma rodzajami zabrudzeń, jednak jego budowa i duża nakładka nie pozwoli nam na dokładne wyczyszczenie zakamarków. Minusem jest też wysoka cena, jego ciężar i większy rozmiar, który może powodować dyskomfort w przenoszeniu i problem w przechowywaniu. Każdorazowe podłączanie do prądu może też okazać się kłopotliwe.

Jak dbać o mop?

Pamiętaj, bez względu na to, jaki mop wybierzesz, warto zadbać o jego końcówkę, aby dłużej nam posłużyła. W tym celu, po zakończonym sprzątaniu koniecznie wypłucz ją w czystej wodzie i rozwieś do całkowitego wysuszenia.

>> Zobacz też: Szlachetna podstawa – dębowa podłoga

Podsumowanie

Żaden mop nie jest idealny. Przy dużych i gładkich powierzchniach najlepszy będzie mop płaski. Do zakamarków, kątów i niewielkich powierzchni lepiej sprawdzi się mop obrotowy. Jeżeli cena, ciężar i konieczność podłączenia do gniazdka nie stanowi dla nas problemu, możemy zainwestować w mopa parowego, który doskonale poradzi sobie z uporczywymi zabrudzeniami.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*