Wybór pomiędzy rodzajem kuchni może być wyjątkowo trudny. Przed podjęciem decyzji, warto przyjrzeć się plusom i minusom pomieszczeń otwartych oraz zamkniętych. Dzięki temu unikniesz rozczarowań i urządzisz kuchnię swoich marzeń.
Pierwszą, rzucającą się w oczy cechą jest przestrzeń. Dzięki usunięciu ścian, kuchnia otwarta robi się o wiele bardziej przestronna. Dodatkowo można pomyśleć o zainwestowaniu w wyspę kuchenną, którą może posłużyć jako nieformalna jadalnia. Będzie to świetne rozwiązanie dla małych domów, gdzie trudno o poczucie przestronności.
Warto też pomyśleć o wyposażeniu kuchni w długi blat oraz zakup stołków barowych, by znajomi lub rodzina mogli usiąść, kiedy Ty będziesz przygotowywał posiłek. Często nieformalność i luźniejsza, przyjazna atmosfera, jaka panuje w pomieszczeniu sprawia, że jest to serce domu.
Spędzaniu razem czasu sprzyja lepsze oświetlenie zarówno dzięki światłu naturalnemu, jak i sztucznemu. Dodatkowo pomieszczenie jest lepiej wentylowane, co przyda się zwłaszcza podczas gotowania.
Większa przestrzeń i brak ścian równa się większej widoczności, a to oznacza, że nie ukryjesz bałaganu. Dzięki otwartej kuchni pochwalisz się nowoczesnymi urządzeniami i przepięknymi naczyniami, ale nie ukryjesz powstałego podczas pracy brudu. Wiąże się to oczywiście ze zwiększonym wysiłkiem i poświęceniem większej uwagi porządkowi w kuchni.
Praca w kuchni sprzyja powstawaniu hałasu, m.in.: poprzez trzaskanie naczyniami. Do tego dochodzą włączone urządzenia. Wszystkie te czynniki mogą przeszkadzać innym członkom rodziny i ewentualnym gościom Sprawy mogą przybrać jeszcze gorszy obrót, kiedy w domu śpi dziecko.
Gotowanie sprzyja powstawaniu zapachów, które bez ścian będą niosły się po całym domu. Pieczona ryba lub inne mięso mogą przenikać do innych pomieszczeń i pozostać na tkaninach, co dla niektórych może być nieprzyjemne.
>> Zobacz także: Ugotuje się samo! Gotowanie w wolnowarze
Jeśli gotowanie jest Twoją pasją, kuchnia zamknięta będzie idealnym wyborem. Dzięki ścianom, zapachy, opary i hałasy będą ograniczone tylko do jednego pomieszczenia i nie będą niosły się po całym domu, co pozwoli zapobiec sytuacji, w której tkaniny pachną rybą, dziecko będzie budziło się przez trzaski naczyń, a goście i rodzina nie będą mogli w spokoju obejrzeć filmu lub porozmawiać.
Dzięki ścianom nie widać też bałaganu. Nie musisz się stresować, że niedługo przyjdą goście, a na blacie leżą nieumyte naczynia. Nie jest konieczne, by dbać o estetykę. Możesz położyć pojemniki, czy cokolwiek innego na blacie w celu przechowania bez uszczerbku na ogólnym wyglądzie.
Izolacja i prywatność. Gotowanie w samotności może relaksować. Nie musisz też przyrządzać potraw pod okiem rodziny lub gości. Ponadto masz dowolność aranżacji bez potrzeby dostosowywania stylu do reszty pomieszczeń.
W przeciwieństwie do kuchni otwartej, największą wadą wersji zamkniętej jest przestrzeń. Zastosowanie ścian skutecznie ogranicza dostępne miejsce, zmniejszając tym samym potencjał Twojego domu, zwłaszcza wtedy, kiedy należy on do tych mniejszych.
Kuchnie zamknięte stłumią przepływ światła i powietrza, które można uzyskać dzięki otwartemu planowi. To z kolei przełoży się na wysoką temperaturę i duszność, które będą panowały w pomieszczeniu
Odizolowane kuchnie potrafią zniwelować rodzinną atmosferę i mogą utrudnić interakcję z bliskimi podczas przyrządzania posiłków.
Jeśli podobają Ci się oba warianty, możesz pójść na kompromis i nieco je pomieszać. Dodanie okna przelotowego pozwoli połączyć przestrzenie bez usuwania ścian. Warto też zainwestować w wyspę, kierując podniesioną część w stronę reszty domu, by zasłaniała w ten sposób ewentualny bałagan. Jeśli chcesz szybko ukryć zabrudzone naczynia, zakup zmywarkę oraz głęboki zlew. Kiedy wymagane będzie szybkie uprzątnięcie, możesz w prosty sposób zająć się nieestetycznymi talerzami, garnkami lub sztućcami. Zamontowanie w kuchni okapu oraz odpowiedniej wentylacji zapobiegnie ulatnianiu się zapachów i przenikaniu do tkanin.