Kredyt na mieszkanie – łatwiej czy trudniej w obecnym czasie?

Kredyt na mieszkanie – łatwiej czy trudniej w obecnym czasie?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Obecny czas związany z pandemią koronawirusa w znacznym stopniu odbił się na poziomie bezrobocia oraz stabilności zatrudnienia w wielu branżach, które są dotknięte kryzysem lub lockdownem. Przez to wiele osób zastanawia się, czy możliwe jest uzyskanie kredytu na mieszkanie. Dowiedz się, czy łatwiej jest, czy trudniej teraz otrzymać kredyt hipoteczny i jakie warunki należy spełnić, aby móc się o niego ubiegać. 

Kredyty hipoteczne 

Jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji, związanej z udzieleniem kredytu hipotecznego, banki analizują wiele czynników. Niestety nie zawsze są one zależne od wnioskodawcy. Wielokrotnie mamy do czynienia z sytuacją odrzucenia wniosków nawet wtedy, gdy zarobki kandydatów utrzymują się na względnie wysokim poziomie. Czy jest to w ogóle możliwe? Jakie warunki należy spełniać, aby móc bez obaw ubiegać się o kredyt hipoteczny w obecnych czasach? 

Wiele osób ze względu na panującą pandemię coraz częściej marzy o stworzeniu bezpiecznego miejsca dla swojej rodziny. Efektem tego pozostaje między innymi wzrost popularności ubiegania się o kredyty hipoteczne, które są przepustką do budowy własnych domów.

Według raportu BIG z 2016 roku kredyt hipoteczny posiada około dwóch miliona Polaków. To jedno z zobowiązań, które pozostaje spłacane regularnie. Niestety, nie każda z zainteresowanych osób może sobie na to pozwolić. Istnieje wiele czynników, które mają negatywny wpływ na decyzję i mogą doprowadzić do odrzucenia wniosku. 

Jakie są warunki otrzymania kredytu hipotecznego? 

Wśród najbardziej istotnych warunków, które mają wpływ na pomyślne rozpatrzenie wniosku o kredyt hipoteczny, jest wiek osoby wnioskującej. Najważniejszym kryterium pozostaje oczywiście pełnoletność, jednak wśród osób, które cieszą się najczęstszym odsetkiem pozytywnie rozpatrzonych wniosków, są ci w wieku do 35 roku życia. Niestety z dużymi problemami, jakie są związane z uzyskaniem kredytu hipotecznego, mogą spotkać się osoby starsze. Bank bierze pod uwagę nie tyle wiek wnioskodawcy, w momencie składani wniosku, a w chwili całkowitej spłaty kredytu. W sytuacji, kiedy późno decydujemy się na wzięcie kredytu, możemy zatem liczyć na propozycje od banku z krótszym czasem trwania umowy. 

W ramach zasad banków kredytobiorca w momencie spłacenia ostatniej raty kredytu nie powinien przekroczyć wieku 75 lub 80 lat. To jeden z gwarantów możliwości otrzymania spłaty za udzielone finansowanie. Pamiętajmy bowiem, że zdecydowanie się na kredyt hipoteczny wiąże się z posiadaniem długoterminowego zobowiązania. 

Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania kredytu hipotecznego? 

Ubiegając się o kredyt hipoteczny, zadbajmy o to, aby posiadać: 

  • wniosek kredytowy, 
  • zaświadczenie o zatrudnieniu,
  • dokument tożsamości w postaci dowodu osobistego, 
  • zaświadczenie o zarobkach, 
  • przedwstępną umowę zawartą z deweloperem w przypadku ubiegania się o finansowanie na nieruchomość z rynku pierwotnego. 

Maksymalny czas trwania procesu od momentu złożenia wniosku, do uzyskania decyzji kredytowej wynosi 21 dni. W praktyce jednak banki starają się maksymalnie go skrócić i nie trwa on zazwyczaj dłużej niż 4 dni robocze. 

>> Zobacz też: Zakup nieruchomości. Czy warto podjąć współpracę z pośrednikiem?

Kredyt hipoteczny a COVID

Możliwość uzyskania kredytu hipotecznego w trakcie pandemii jest uzależniona od branży, w jakiej pracujemy lub prowadzimy działalność. Istotnym problemem są również zmieniające się procedury w trakcie pandemii, zwiększenie wymaganego wkładu własnego, a także chaos, który może pojawić się w wyniku niewiedzy i braku posiadania odpowiednich narzędzi. W ten sposób wielu Polaków marzenia o własnym mieszkaniu lub domu musieli odłożyć w czasie. Niemniej jednak nie dla wszystkich na horyzoncie pojawiły się czarne chmury. Banki w trakcie pandemii zdecydowały się między innymi na zmniejszenie głównych stóp procentowych oraz możliwość skorzystania z wakacji kredytowych. Obecnie większość procedur można z powodzeniem załatwić w formie zdalnej, co znacznie ułatwia i przyspiesza proces ubiegania się o kredyt hipoteczny. 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*