Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Kominek w salonie to nie tylko dodatkowe źródło ciepła, ale również dekoracyjny element wyposażenia wnętrza, dzięki któremu można wykreować niepowtarzalną atmosferę przytulności. Decydując się na zamontowanie kominka, właściciel domu zaoszczędzi na innych systemach ogrzewania, a w razie ich awarii zapewni sobie alternatywne źródło ciepła. Można wybierać spośród kilku modeli kominków. Każdy z nich posiada zalety, a różni je rodzaj stosowanego paliwa.
Miłośnicy tradycji z pewnością wybiorą kominek w którym będą opalać drewnem. To rozwiązanie najmniej ekologiczne. Co więcej, obsługa tego typu kominka jest niezwykle czasochłonna, bowiem palenisko wymaga systematycznej pielęgnacji. Te niedogodności rekompensuje wyjątkowy klimat, jaki zapewnia zapach palącego się drewna i widok prawdziwych płomieni, mieniących się bogatą paletą ciepłych barw.
Niezwykle praktyczną alternatywę dla kominków tradycyjnych stanowią modele gazowe, łatwe w eksploatacji oraz pielęgnacji. Nie wymagają miejsca do składowania opału, a ponieważ nie są podłączane do komina, mogą być montowane w dowolnej części domu. Ich istotny atut stanowi możliwość regulacji płomienia. Spośród mankamentów tego rozwiązania należy wymienić konieczność doprowadzenia instalacji gazowej. Ponadto palący się kominek, choć imituje ten tradycyjny, nigdy nie zbuduje takiej atmosfery jak opalany drewnem.
Nie mniej funkcjonalny niż gazowy jest kominek elektryczny. W jego przypadku również znika problem przechowywania opału oraz regularnego czyszczenia paleniska. Kominek zasilany energią elektryczną jest praktycznie bezobsługowy. Nie generuje jednak prawdziwego ognia, a jedynie tworzy iluzję palących się płomieni. Jest to zatem rozwiązanie, które zadowoli nie każdego. Wiele osób uzna, że sztuczne płomienie nie zaspokajają ich potrzeb zmysłowych tak jak autentyczny ogień.
Ci, którym zależy na prawdziwych iskierkach ognia, mogą zdecydować się na biokominek – ekologiczną alternatywę dla opalanego drewnem. W biokominkach wykorzystywane jest paliwo na bazie etanolu. Jest ono w pełni bezpieczne – nie emituje zapachów i toksycznego dymu. Ponadto spala się całkowicie, a więc nie ma konieczności nieustannego czyszczenia paleniska. Ponieważ takie rozwiązanie nie wymaga ciągu kominowego, biokominek można zainstalować w dowolnym miejscu. Największą jego wadę stanowi wysoka cena biopaliwa. Bogaty wybór biokominków dostępny jest na stronie https://www.komineo.pl/.
Fot.: Jessica Johnston/unsplash.com