Artykuł sponsorowany
Kominek jest świetną ozdobą każdego domu, jednak, aby rzeczywiście wyglądał pięknie, należy odpowiednio o niego zadbać. Jak prawidłowo pielęgnować kominek, aby prezentował się idealnie i działał bez zarzutów?
Kominek kojarzy nam się zazwyczaj z chłodnymi wieczorami spędzanymi w domu w towarzystwie dobrej książki i ulubionej herbaty. Mimo że wizja ta rzeczywiście jest wyjątkowo przyjemna, to należy pamiętać także o nieco bardziej przyziemnych aspektach posiadania kominka.
Najważniejszym aspektem dbania o kominek jest jego regularna konserwacja. Dzięki niej będzie on działał bez zarzutów przez długi czas. Zwróć uwagę przede wszystkim na dokładne czyszczenie kominka z sadzy oraz cykliczne sprawdzanie stanu szybu kominowego i paleniska. Pamiętaj jednak, aby używać do tego profesjonalnych środków czystości przeznaczonych typowo do czyszczenia kominów oraz specjalnych akcesoriów takich jak szczotka do czyszczenia komina. Bardzo istotne jest również czyszczenie i dbanie o obudowę kominka. W jej przypadku najlepiej będzie zabrać się za czyszczenie po każdym paleniu. Zabiegi te niestety są dość czasochłonne i mogą się wydawać męczące, jednak to właśnie dzięki nim kominek zachowa wszystkie swoje walory estetyczne i będzie działał poprawnie.
Oprócz domowej konserwacji nie możesz także zapomnieć o regularne sprawdzanie przewodu kominowego. Tego zabiegu jednak lepiej nie wykonywać samodzielnie, ale zlecić go kominiarzowi. Jeśli jesteś posiadaczem kominka, to powinieneś wzywać kominiarza co najmniej dwa razy do roku, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że z kominkiem nie dzieje się nic niepożądanego oraz że jest on bezpieczny dla Ciebie i innych domowników. Dla bezpieczeństwa ważny jest także sam wybór kominka, dlatego koniecznie zdecyduj się na model od sprawdzonego producenta, takiego jak Hitze producent kominków .
Równie ważne co konserwacja kominka jest także to, czym będziesz w nim palić. Dobrze dobrany materiał sprawi, że kominek nie tylko będzie działał sprawniej, ale także czyszczenie go nie będzie aż tak uciążliwe. Jeśli zdecydujesz się na drewno, to pamiętaj, że musi być ono starannie wysuszone, niezawierające żadnej wilgoci. Sam gatunek drewna ma również duże znaczenie. Do palenia w kominku najlepiej sprawdzą się na przykład drzewa liściaste takie jak jesion, dąb oraz brzoza. Są one najbardziej kaloryczne, co oznacza, że mają największą wartość opałową, a ponadto palą się spokojnie i równomiernie. Możesz także postawić na pellet, który nie pozostawia praktycznie żadnego popiołu, co w przypadku kominków domowych jest niezwykle istotne.
Zdj. główne: Spacejoy/unsplash.com