Jak suszyć grzyby?

Jak suszyć grzyby?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zbieranie grzybów to jedno z bardziej popularnych w Polsce zainteresowań. Wiele osób ma swoje ulubione miejsca zbierania, tajne przepisy na potrawy i przetwory wykonywane z grzybów oraz zapasy koszyków, wiader i słoików służących do zbierania i przechowywania grzybów. A jedną z królujących w polskich kuchniach metod obróbki grzybów jest ich suszenie – choć nie każdy wie, ja się do tego zabrać.

Suszenie grzybów na słońcu

Na początku sezonu, kiedy słońce wciąż mocno przygrzewa, grzyby można suszyć wykorzystując piękną pogodę i wysoką temperaturę. Tego typu suszenie trwa zdecydowanie najdłużej i nawet w optymalnych warunkach (czyli przy słonecznej pogodzie, braku opadów i niskiej wilgotności powietrza) zajmie przynajmniej kilka dni. Żeby przygotować się do suszenia grzybów na słońcu, potrzebujesz jedynie przepuszczalnego podłoża (na przykład sitka albo siatki) oraz gazy. Grzyby oczyść z powierzchownego brudu i upewnij się, że nie są robaczywe, następnie rozłóż je na podłożu i przykryj gazą. Ostatni krok pomoże Ci w uchronieniu zbiorów przed szkodnikami i brudem. W tym stanie pozostaw grzyby na kilka dni – ale najpierw sprawdź pogodę i upewnij się, że nie czekają Cię deszcze! Zamierzony cel uzyskasz, kiedy grzyby staną się twarde, ale elastyczne.

Suszenie grzybów na kaloryferze

Popularnym sposobem na suszenie grzybów, uniezależnionym od pogody na zewnątrz, jest przeprowadzenie całego procesu na kaloryferze. Z oczywistych względów ten sposób suszenia nie sprawdzi się przy dużych zbiorach – może po  prostu zabraknąć Ci miejsca na grzejnikach. Podobnie jak w przypadku suszenia na słońcu, zacznij od dokładnego oczyszczenia grzybów. Następnie nawlecz grzyby na nitkę i powieś je nad kaloryferem (lub w jego pobliżu) albo rozłóż na podłożu (na przykład sitku lub papierze) wprost na grzejniku. Dla szybszego osiągnięcia efektu możesz też pokroić grzyby w paski. Suszenie na kaloryferze sprawdzi się wyjątkowo dobrze zimą, kiedy i tak ogrzewasz dom lub mieszkanie – dzięki niej możesz oszczędzić na energii elektrycznej, którą będziesz wykorzystywać susząc grzyby w piekarniku.

Suszenie grzybów w piekarniku

Suszenie grzybów w piekarniku jest zdecydowanie szybsze od suszenia ich na słońcu lub na kaloryferze i trwa zazwyczaj kilka godzin. W tym przypadku oczyszczone grzyby możesz ułożyć na ruszcie lub tacce. Pamiętaj, że podczas suszenia grzyby kurczą się, jeśli więc Twoje zbiory to głównie małe okazy, zdecydowanie postaw na tackę. Może również zastosować dodatkowe zabezpieczenie w postaci papieru do pieczenia. Zwróć uwagę na prawidłowe ułożenie grzybów – postaraj się o zachowanie między nimi optymalnych odstępów, tak, aby gorące powietrze docierało równomiernie do każdego okazu. Nie zapomnij o włączeniu termoobiegu, a temperaturę ustaw na 50 stopni Celsjusza. Aby osiągnąć jak najlepszy efekt, uchyl drzwiczki piekarnika podczas suszenia – dzięki temu zgromadzona w grzybach woda będzie swobodnie się ulatniać.

Suszenie grzybów w suszarce

Najwygodniejszym sposobem suszenia grzybów jest używanie suszarki do grzybów, owoców i warzyw. Oczywiście, tego typu urządzenie to dodatkowy koszt, dlatego polecamy je przede wszystkim prawdziwym pasjonatom grzybobrań. Podobnie jak w przypadku suszenia w piekarniku, proces będzie trwał kilka godzin, choć dokładny czas zależy od modelu suszarki. Oczyszczone grzyby układa się na tackach, na kolejnych piętrach urządzenia. Po odpowiednim rozłożeniu zbiorów należy włączyć nawiew, a dla przyspieszenia i zoptymalizowania efektu warto przekładać i obracać tacki.

Zdjęcie główne: pexels.com/Pixabay

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*