Artykuł sponsorowany
Taras to idealne miejsce do wypicia porannej kawy, wspólnego posiłku z rodziną czy też lektury książki. Jednak jak go stworzyć, aby rzeczywiście był miejscem sprzyjającym relaksowi? Podpowiadamy, jak zbudować oraz zaaranżować taras krok po kroku.
Jeśli chcesz, aby Twój taras był idealnie przystosowany do Twoich potrzeb, to możesz zbudować go samodzielnie. Jak to zrobić?
Najlepszym rozwiązaniem będzie budowa tak zwanego tarasu na gruncie – jest to najszybsza i najprostsza metoda. Pierwszym z etapów takiej budowy będzie przygotowanie podłoża, na którym pojawi się taras. W następnej kolejności trzeba wykonać podbudowę i zabezpieczenie krawędzi tarasu. Ostatnim etapem budowy jest położenie nawierzchni. Możesz wykonać ją z płyt betonowych lub kostki brukowej, gdyż są materiały bardzo odporne na szkodliwe czynniki atmosferyczne. Możesz także postawić na kompozytowe deski tarasowe.
Bardzo istotne jest także zadaszenie. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wysokość zadaszenie. Dach tarasowy nie może być ani zbyt nisko, ani zbyt wysoko, ponieważ będzie psuł estetykę elewacji. Wybierz także odpowiedni materiał. Jedną z trwalszych propozycji będzie zadaszenie z poliwęglanu.
Ogromny wpływ na komfort przebywania na tarasie mają meble tarasowe. Jak je wybrać, aby były nie tylko funkcjonalne, ale również estetyczne?
Podstawowymi meblami, które wręcz muszą znaleźć się na tarasie, jest stół lub stolik kawowy oraz fotele. Możesz także zdecydować się na sofę. Powinny być one wykonane z materiału, który łatwo utrzymać w czystości oraz odpornego na czynniki atmosferyczne, na przykład polirattanu. Innym rozwiązaniem są pokrowce na meble ogrodowe na wymiar Warto też dobrać miękkie i wygodne poduszki, najlepiej z wodoodpornego akrylu.
Latem warto zdecydować się na nieco bardziej wakacyjny klimat i postawić na leżaki oraz hamaki. Dzięki temu stworzysz dla siebie i swojej rodziny idealne miejsce do relaksu.
Aranżując taras, nie można zapomnieć też o dekoracjach i różnego rodzaju akcesoriach. Na tarasie pięknie będą wyglądać przede wszystkim kwiaty doniczkowe, na przykład begonie, pelargonie, petunie, heliotropy, werbeny czy lantany. Ciekawą propozycją będą także rośliny typowo rabatowe takie jak bratki, stokrotki, niezapominajki lub nasturcje. Możesz też zdecydować się na rośliny wieloletnie takie jak iglaki i krzewy. W donicach doskonale sprawdzą się również wszelkiego rodzaju byliny, krzewy iglaste takie jak świerk pospolity lub kosodrzewina, krzewy liściaste takie jak azalie oraz zimozielony bukszpan czy też pnącza, na przykład bluszcz lub hortensja pnąca.
Oprócz kwiatów możesz zdecydować się również na dekoracyjne elementy oświetlenia, świece oraz eleganckie rzeźby ogrodowe.
Fot.: Cameron Smith/unsplash.com