Jak prać firany i zasłony?

Jak prać firany i zasłony?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Jesień sprzyja częstemu przebywaniu w domu. Warto wykorzystać ten czas, żeby zadbać o komfortową przestrzeń. Na zasłonach i firanach osiadają kurz, spaliny oraz dym papierosowy. Podpowiadamy, jak sprawić, aby tkaniny znów były czyste i świeże.

Namaczanie plan

Warto regularnie czyścić okna, ponieważ osiadają na nich zanieczyszczenia wpadające do mieszkania. Pranie zasłon powinno być zawsze połączone z gruntownym myciem parapetów i szyb.

Pierwszym krokiem do uzyskania świeżych i czystych firan, jest namaczanie zabrudzonej powierzchni. Najlepiej włożyć firany do miski z zimną wodą i moczyć je kilka godzin przed wypraniem. W przypadku, gdy tkanina jest pożółkła, możesz dodać do wody trzy łyżki sody oczyszczonej. W przypadku firanek kolorowych, namocz je w wodzie z dodatkiem płynu do prania. Dzięki temu unikniesz odbarwień. 

Jeśli do zasłon przywarł nieprzyjemny zapach i trudno jest Ci się go pozbyć, spróbuj wymoczyć zasłonę w wodzie z sokiem z cytryny. Cytryna neutralizuje nieprzyjemny zapach i ma właściwości wybielające.

Najlepsze firanki do kuchni powinny być krótkie, bo jeśli będą zawieszone wysoko, istnieje mniejsze ryzyko, że ulegną zabrudzeniu podczas gotowania. Jeśli jednak Twoje firanki są pokryte plamami tłuszczu, pozbądź się plam, nakładając na nie płyn do naczyń.

Pranie

Przed praniem w pralce automatycznej zapoznaj się z informacjami dołączonymi do opakowania lub na metce. Sprawdź, w jakiej temperaturze możesz prać firankę i czy materiał nadaje się do prasowania. Producent może rekomendować pranie ręczne i warto się tego trzymać, żeby nie zniszczyć tkaniny. 

Na ogół firany warto prać w niskiej temperaturze – najlepiej między 20-40°C. i w programie dedykowanym do delikatnych materiałów. Ustawienie słabszych obrotów pozwoli zmniejszyć liczbę zagnieceń. Przed włożeniem firany do pralki, należy złożyć ją w kostkę, dzięki czemu będzie mniej narażona na uszkodzenia mechaniczne. Firany z koronki i elementy ozdobne z koralików warto prać w powłoczce ochronnej, żeby nie pozaciągały się w bębnie pralki. Jeśli masz wątpliwości, czy firana lub zasłona nadaje się do prania w pralce, oddaj je do pralni chemicznej. Pamiętaj, że zasłony nasiąkną wodą podczas prania i ich ciężar kilkukrotnie się zwiększy. Nie przeładowuj bębna, bo to może grozić uszkodzeniem pralki.

Firany z żakardu i woalu

Firany żakardowe i woalowe możesz śmiało prać w pralce w niskiej temperaturze. Zwykle nie wymagają prasowania – jeśli rozwiesisz wilgotne firany w oknie, powinny rozprostować się pod wpływem własnego ciężaru.

Firany z organzy i tiulu

Istnieje ryzyko, że wilgotne firany z organzy i tiulu podczas suszenia na karniszu rozciągną się pod wpływem własnego ciężaru. Warto suszyć je w suszarce, a potem ograniczyć ich składanie, żeby uniknąć nadmiernych zagnieceń.

Zasłony welurowe i aksamitne

Materiały takie jak welury czy aksamity lepiej oddać do pralni chemicznej, żeby nie uszkodzić ich detergentami.

Zdjęcie główne: Carlos Caamal/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*