Jak parzyć kawę, aby nie straciła smaku i właściwości?

Jak parzyć kawę, aby nie straciła smaku i właściwości?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Parzenie kawy to sztuka, którą warto opanować, by każdego dnia cieszyć się niesamowitym smakiem i aromatem. Czy zdarzyło Ci się, że coś tu nie zagrało? Coś było nie tak? Gorący napój był zupełnie bez wyrazu? Sprawdź, jakich zasad się trzymać, by nie dopuszczać do takich sytuacji! Oto krótka instrukcja parzenia kawy.

Dlaczego warto pić kawę?

Kawa to napój, który cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Niezależnie od powodu, dla którego pijesz kawę, poznaj jej zdrowotne właściwości. Przede wszystkim pomaga obniżyć poziom stresu i stymuluje mózg, działając jednocześnie odprężająco i pobudzająco. 

Dodatkowo wpływa pozytywnie na pracę serca, poprawiając krążenie krwi o nawet 30 procent, oraz wpływa korzystnie na funkcjonowanie naczyń krwionośnych i wątroby. Wypicie kawy zmniejsza również ryzyko cukrzycy i depresji, co wynika ze zwiększenia poziomu serotoniny i dopaminy po wypiciu kawy. Dobrze też się sprawdza przed treningiem, ponieważ poprawia wytrzymałość, oraz po aktywności fizycznej, kiedy pomaga łagodzić ból mięśni i zakwasy.

Pełnia smaku i aromatu – sprawdź, jak przechowywać kawę!

Nie tylko sam proces parzenia jest istotny, ale również jej przechowywanie. Kawa powinna być trzymana w chłodnym i suchym miejscu, z dala od światła i wilgoci – w temperaturze pokojowej. Unikaj zatem wstawiania jej do lodówki czy zamrażalnika. Najlepiej kawy ziarniste zostaw po prostu w oryginalnym opakowaniu, które w każdej chwili możesz szczelnie zamknąć specjalnym klipsem. A jeśli obawiasz się, że coś się przewróci i wysypie, umieść całość w puszcze albo słoiku. Postępuj dokładnie tak samo, gdy preferujesz gotowe kawy mielone, tak aby nic nie wywietrzało.

Jak parzyć kawę – kilka wskazówek

Parzenia kawy trzeba się nauczyć, chyba że ma się ekspres ciśnieniowy lub kapsułkowy i wtedy wystarczy nacisnąć kilka przycisków, by mieć idealny napój. Zwróć jednak uwagę, by na bieżąco czyścić wszelkie pojemniki i przewody. Jeśli zaś preferujesz tradycyjne metody, to mamy dla Ciebie kilka porad:

  • kawę ziarnistą zmiel tuż przed zaparzaniem;
  • jeśli lubisz tak zwaną zalewajkę, czyli zmieloną kawę zalaną wodą, to tu dwie uwagi – zagotuj wodę przefiltrowaną i odczekaj chwilę, by nie był to wrzątek, lecz gorąca woda, o temperaturze około 90 stopni Celsjusza. Wysoka temperatura wpłynie niekorzystnie i na smak, i na jego intensywność;
  • do cappuccino albo caffe latte sięgaj po spienione i lekko podgrzane mleko o zawartości tłuszczu 3,2%;
  • wegetarianie i weganie także mogą pić białą kawę. Sięgaj po prostu to napoje kokosowe, owsiane, sojowe lub migdałowe z napisem „barista”. Wówczas będą się one łatwiej pienić.

Zastosuj się do naszych wskazówek i… smacznego!

Fot.: Tom Swinnen/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*