Ekologiczne sposoby na czyszczenie zmywarki

Ekologiczne sposoby na czyszczenie zmywarki
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zmywarka w dzisiejszych czasach to nieoceniony pomocnik w wielu domach. Jeżeli odpowiednio o nią zadbasz, zaoszczędzisz wodę i pieniądze, a co najważniejsze, będziesz cieszyć się dobrze umytymi naczyniami oraz sprawnym sprzętem przez lata. 

Zamiast sięgać po gotowe środki chemiczne, użyj produktów, które na pewno znajdziesz w swojej kuchni.

Jak często czyścić zmywarkę?

Wielu użytkowników zaniedbuje regularne czyszczenie zmywarki. Przypomina sobie o tym wtedy, gdy na szklankach pojawia się osad, a z wnętrza urządzenia wydobywa się przykry zapach. Zmywarka, jak wiele innych domowych urządzeń, potrzebuje regularnej konserwacji i czyszczenia. 

Jak często czyścić zmywarkę? Według producentów czyszczenie zalecane jest raz na 3 miesiące przy zastosowaniu środków chemicznych. Tak samo poleca się robić w przypadku środków ekologicznych. Jednak w obu przypadkach warto robić to częściej. Najlepiej raz na dwa tygodnie przetrzeć wszystko ręcznie za pomocą gąbki zamoczonej w ekologicznym środku czyszczącym, natomiast co dwa miesiące przeprowadzać gruntowne czyszczenie całego wnętrza i uszczelek.

Bardzo ważne jest codzienne sprawdzanie, czy na dnie zmywarki nie zalegają resztki jedzenia. Dobrym nawykiem jest też uchylanie drzwi zmywaki po zakończonym cyklu mycia, ponieważ w ten sposób ograniczymy rozwój bakterii. Stosując się do powyższych rad, zapewnimy sobie zawsze domyte naczynia i pachnące wnętrze urządzenia. Używając do czyszczenia octu, sody oczyszczonej, kwasku cytrynowego czy boraksu czyszczenie zmywarki będzie dodatkowo ekologiczne i ekonomiczne.

pusta zmywarka
Photo by vistudio2019 from Freepik.com

Ocet

Jest to jeden z najpopularniejszych środków czyszczących, który z pewnością znajdzie się w każdym domu. Ocet, mimo że nie pachnie zbyt ładnie, jest przyjazny dla środowiska, posiada właściwości bakteriobójcze, ponadto jest bezwzględny dla osadu i tłuszczu. 

Możesz wykorzystać go na dwa sposoby. Do miski wlej 5 miarek wody i 1 miarkę octu, następnie za pomocą gąbki namoczonej w takim roztworze przetrzyj wnętrze zmywarki. Drugi sposób polega na wlaniu octu do kubka, wstawieniu go do dolnego kosza zmywarki i uruchomieniu intensywnego programu z możliwie najwyższą temperaturą. Pamiętaj, aby nie wlewać octu na dno zmywarki, ponieważ tuż po włączeniu programu zostanie on odpompowany.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona jest nietoksyczna, naturalna, nie podrażnia skóry rąk, zmiękcza wodę, doskonale neutralizuje zapachy i usuwa osad. W tym przypadku również możemy skorzystać z dwóch metod. Metoda ręczna – wnętrze zmywarki posyp sodą oczyszczoną i delikatnie umyj zwilżoną gąbką, następnie włącz płukanie, aby usunąć resztki produktu.

Metoda automatyczna i znacznie prostsza – wsyp kilka łyżek sody oczyszczonej w miejsce przeznaczone na tabletki i włącz zmywarkę na intensywny program, z możliwie wysoką temperaturą. Nie rozsypuj sody po dnie zmywarki, ponieważ po włączeniu programu w krótkim czasie zostanie spłukana i nie przyniesie oczekiwanego efektu.

Kwasek cytrynowy

Kwasek cytrynowy, tak samo jak ocet i soda, rozpuszcza tłuszcze oraz usuwa osad. Najpierw z kwasku i letniej wody przygotuj roztwór, a następnie za pomocą ściereczki umyj środek zmywarki. Nie zapomnij o wyczyszczeniu uszczelek, które są doskonałym siedliskiem dla brudu. Kwasek cytrynowy możesz również wsypać w miejsce przeznaczone na tabletki, a następnie ustawić zmywanie na najwyższą temperaturę.

Boraks, czyli czteroboran sodu

Boraks jest mniej znany, ale również należy do ekologicznych środków myjących. Możesz go kupić w sklepach chemicznych lub z produktami ekologicznymi. Podobnie jak wyżej opisane środki, odtłuszcza i odkamienia, ale dodatkowo zmiękcza wodę, zwalcza pleśń i wybiela. Jak go zastosować? Przygotuj roztwór z 1 łyżki boraksu i 1 litra wody, następnie dokładnie umyj wnętrze zmywarki. Boraks możesz również wsypać do pojemnika na tabletki do zmywania i włączyć zmywanie w wysokiej temperaturze.

Ciekawostką jest to, że soda oczyszczona i boraks zaliczają się do łagodnych substancji, więc można je stosować również do zmywania naczyń, zamiast gotowych tabletek.

>> Zobacz też: Jak wyczyścić piekarnik?

Podsumowanie

Wszystkie powyższe środki, które znajdziesz w każdym domu, pomogą utrzymać powierzchnię zmywarki lśniącą i czystą, a co najważniejsze są ekologiczne i tanie. Pamiętaj, że regularne czyszczenie urządzenia jest bardzo ważne i ma duży wpływ na to, czy nasze naczynia będą idealnie domyte.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*