728 x 90

Plamy z marchewki. Jak je wyczyścić z dziecięcych ubrań?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Plamy z marchewki. Jak je wyczyścić z dziecięcych ubrań?

Plamy z marchewki najczęściej pojawiają się na ciuszkach małych dzieci. Należą one do jednych z najbardziej uporczywych zabrudzeń. 

Zazwyczaj proszek stosowany do codziennego prania nie jest wystarczająco skuteczny, a silne środki chemiczne nie są wskazane ze względu na delikatną i skłonną do podrażnień skórę dziecka. Co zrobić, aby szybko i skutecznie pozbyć się plamy z marchewki? Poznaj nasze sposoby!

Podstawowe zasady odplamiania

Niezależnie od tego, jakiego pochodzenia jest plama i jaki środek odplamiający wybierzesz, warto trzymać się kilku podstawowych zasad. Po pierwsze, plamę zapierz od razu, nie czekaj, aż całkowicie się wchłonie. Po drugie, nigdy nie namaczaj jej w ciepłej wodzie, bo się bardziej utrwali. Po trzecie, nie wrzucaj jej bezpośrednio do pralki, ani nie prasuj żelazkiem, bo plama na zawsze może wniknąć w strukturę materiału. Jeżeli zastosujesz się do powyższych wskazówek, masz duże szanse na szybkie i skuteczne odplamianie ubranka.

Domowe odplamiacze

Do wywabienia plamy z marchewki możesz śmiało użyć poniższych produktów odplamiających:

  1. Szare mydło – jeżeli masz do czynienia z dopiero co powstałą plamą, to zamocz ją w zimnej wodzie, następnie zapierz intensywnie zwilżonym szarym mydłem, aż powstanie piana, i pozostaw tak na kilka godzin, następnie wypierz w pralce, zgodnie z zaleceniami na metce.
  2. Woda utleniona – jeżeli plama z marchewki nie jest najświeższa, polej ją wodą utlenioną i odłóż na 15 minut. Następnie zapierz w zimnej wodzie z dodatkiem szarego mydła, odłóż na kolejne 15 minut i znów zapierz, po czym wrzuć do pralki, a do proszku do prania dodaj łyżkę proszku do pieczenia.
  3. Masło lub oliwka dla dzieci – natrzyj plamę tłuszczem i wypierz ubranko w płynie do naczyń.
  4. Boraks – przygotuj gęstą pastę z boraksu i wody, natrzyj plamę pastą i odłóż do wyschnięcia, następnie wypierz w pralce według zaleceń producenta.
  5. Nadwęglan sodu –  nazywany jest „naturalnym odplamiaczem” – zaplamioną tkaninę zamocz w roztworze 3 litrów wody i 2 łyżek nadwęglanu sodu, następnie odłóż na około 2 godziny. Po tym czasie ubranie wypierz w pralce.

Gotowe produkty odplamiające

Jeżeli powyższe środki nie przyniosą oczekiwanego efektu, możesz użyć gotowych ekologicznych produktów odplamiających. W sklepach znajdziesz duży wybór eko odplamiaczy w formie tabletek, płynu, sprayu, żelu, proszku czy mydła w kostce. Największą popularnością cieszą się mydełka odplamiające, takie jak: galasowe, marsylskie czy oliwkowe. 

Pamiętaj! Nie używaj silnych środków chemicznych na bazie chloru z dodatkiem pochodnych ropy naftowej, fosforanów, wybielaczy optycznych, konserwantów czy substancji zapachowych. Mogą one powodować poważne reakcje alergiczne i podrażnienia delikatnej skóry dziecka, ponadto są niebezpieczne dla naszego zdrowia oraz środowiska naturalnego.

Skąd się biorą plamy z marchewki?

Żeby łatwiej pozbyć się plam z marchewki, dobrze wiedzieć, skąd się biorą. Za pomarańczowe odcienie plam na ubraniach odpowiedzialny jest barwnik beta-karoten. Ma on bardzo korzystny wpływ na ludzki organizm, ale także silne właściwości barwiące, dlatego tak kłopotliwe jest spranie plam po marchewce z ubrań. 

Jednak warto wiedzieć, że beta-karoten jest wrażliwy na promieniowanie ultrafioletowe. Oznacza to, że jeżeli plama nadal nie ustąpiła po próbie wywabienia, to promienie słońca rozprawią się z nią raz na zawsze. Warto więc wywiesić ubranko na pełne słońce i patrzeć, jak plama znika niemal w czarodziejski sposób.

>> Zobacz też: SPRAWDZONE PATENTY NA PLAMĘ NA SOFIE

Podsumowanie

Najedzone i ubrudzone dziecko to szczęśliwe dziecko! Na szczęście istnieją sposoby, aby pozbyć się plam po marchewce z ciuszków. Ważne jest, aby zaprać ubranko bezpośrednio po skończonym jedzeniu w zimnej wodzie. Wtedy plamy schodzą łatwiej i szybciej. Jeżeli o plamie przypomnimy sobie po kilku dniach, wtedy trzeba nieco więcej się natrudzić, ale stosując wyżej opisane środki lub wystawiając na działanie słońca, bez trudu pozbędziemy się plam.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *