Domowa segregacja śmieci. To prostsze niż myślisz?

Domowa segregacja śmieci. To prostsze niż myślisz?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób segregować śmieci, jednak jak do tej pory ilość informacji na ten temat doprowadza wyłącznie do chaosu? W takiej sytuacji mamy dla Ciebie proste wskazówki, które pozwolą szybko przyswoić wiedzę na temat segregowania śmieci na 5 frakcji. 

5 frakcji śmieci – czyli jakich? 

Chociaż segregowanie śmieci do pięciu różnych worków może na pierwszy rzut oka wydawać się skomplikowane, z czasem jednak tego rodzaju działania staną się dla nas przyjemnością i rutyną. Śmieci powinny być dzielone na pięć frakcji, a każdy z worków musi być przeznaczony do innego rodzaju odpadów. Pierwszy z nich przygotujmy do metali i tworzyw sztucznych, następnie papier, kolejny szkło, bio odpady, a na samym końcu odpady zmieszane. 

Obecnie w całej Polsce wdrażany jest jednolity system segregacji i w ramach tych zmian – worki na papier są niebieskie, na metale i tworzywa sztuczne żółte, szkło zielone, a te przygotowane na odpady bio – brązowe. W przypadku, kiedy władze lokalne zdecydują się na segregację szkła podzielonego na dwie frakcje – wówczas szkło kolorowe powinno znaleźć się w zielonym pojemniku, a bezbarwne w białym. Segregacja śmieci to niezbędny aspekt ze względu na to, że każdy Polak wytwarza średnio 300 kilogramów śmieci rocznie. Niestety aż 40 procent z nich trafia na wysypisko, a zaledwie 25 procent jest wykorzystywana powtórnie ze względu na recykling. 

Gdy śmieci są odpowiednio segregowane, stają się wartościowym surowcem. Szkło i aluminium podlega w 100 procentach recyklingowi, a dodatkowo można przetwarzać je nieskończoną ilość razy. W dodatku wtórna obróbka odzyskanego surowca pozwala na ograniczenie energii, która jest niezbędna do otrzymania nowego produktu, nawet o równowartości aż 4 godzin pracy 100-watowej żarówki. W przypadku segregacji plastiku warto zwrócić uwagę na to, że zaledwie 35 plastikowych butelek pozwala na wyprodukowanie bluzy. 

W jaki sposób prawidłowo segregować śmieci? 

Jeśli chodzi o pojemnik na metale i tworzywa sztuczne, wrzucamy do niego przede wszystkim plastikowe butelki po napojach i nakrętki. Oprócz tego niezbędne jest umieszczanie w tych pojemnikach plastikowych opakowań po produktach spożywczych, w tym jogurtach, czy koszykach po owocach. Do tworzyw sztucznych zaliczamy także opakowania wielomateriałowe takie jak kartony po sokach i mlekach. Pojemnik jest przeznaczony do segregacji opakowań po środkach czystości, plastikowych toreb, worków, reklamówek, aluminiowych puszkach po napojach i konserwach oraz złomu żeliwnego i metali kolorowych. 

Do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne nie należy wrzucać zużytych materiałów medycznych oraz opakowań po olejach. Ważne, aby opakowania były opróżnione, a butelki, puszki i kartony zgniecione. 

>> Zobacz też: Jak prawidłowo segregować śmieci?

Z kolei w pojemniku na papier powinniśmy umieścić opakowania z papieru, kartonu i tektury. To idealne miejsce na wszelkiego rodzaju katalogi, ulotki, gazety i czasopisma. Oprócz tego należy wyrzucać do tego pojemnika zeszyty, książki, papier szkolny i biurowy oraz zadrukowane kartki. Bardzo ważne jest również zwrócenie uwagi na to, aby do tego pojemnika nie wrzucać zużytych chusteczek i ręczników jednorazowych, nawet jeśli są one wykonane z papieru. Co więcej, nie wolno wrzucać do tego pojemnika kartonów po napojach i mleku, tłustych opakowań na wynos, a także worków po nawozach i materiałach budowlanych. 

Do zielonego pojemnika powinniśmy wyrzucać natomiast wszelkiego rodzaju butelki i słoiki, szklane elementy flakonów i innych opakowań po kosmetykach. Pojemnik ten nie jest właściwym miejscem do wyrzucania ceramiki, porcelany, kryształów, żarówek, luster i szyb okiennych, a także strzykawek i termometrów. 

Wiele osób ma problem z odróżnieniem odpadów bio. Wśród nich warto wymienić odpady po warzywach i owocach, takie jak obierki, nasiona lub pestki. Oprócz tego odpadami bio są gałęzie krzewów i drzew oraz kwiaty, a także trociny i drewno, jeśli nie zostało poddane impregnacji. Nasze gospodarstwo domowe wytwarza również odpady bio w postaci resztek jedzenia, fusów po kawie i herbacie oraz skorupek od jaj. Bardzo ważne, aby w tym pojemniku nie znalazły się kości zwierząt, odchody, popiół, ziemia, kamienie, drewno impregnowane, płyty wiórowe i pilśniowe. Odpady bio nie powinny być wrzucane do pojemników w workach. 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*