Tapicerowane meble od zawsze były nieodłącznym elementem wyposażenia wnętrz naszych domów. Bez względu na docelowy styl, formę i jakość zakupionych mebli, będą one wymagały odpowiedniej pielęgnacji, która wcale nie musi wiązać się z dużymi kosztami czy wizytą specjalisty.
Kanapy, sofy, fotele, narożniki i wersalki to meble, których nie może zabraknąć w żadnym domu. To na nich śpimy, uczymy się, pracujemy, relaksujemy się czy po prostu spędzamy czas z najbliższymi. Bez względu na docelowe przeznaczenie, po pewnym czasie pojawią się adekwatne do zużycia ślady, zabrudzenia czy plamy. By meble cieszyły swoją długotrwałością, funkcjonalnością, ale też estetycznym, świeżym wyglądem, warto zadbać o odpowiednią pielęgnację ich tapicerki.
Zazwyczaj mamy do wyboru trzy opcje: zamawiamy usługę profesjonalnego prania kanapy (koszt rzędu 130 zł), kupujemy zaawansowane środki czystości i przystępujemy do pracy (wydatek około 100 zł) lub decydujemy się na sprzątanie przy użyciu domowych sposobów.
Każda z nich ma swoje wady i zalety, ale gdy posiadamy podstawową wiedzę na temat konserwacji poszczególnych materiałów, najkorzystniejszą finansowo oraz organizacyjnie formą będzie wykorzystanie środków, którymi posługujemy się na co dzień w domu. Dzięki temu będziemy mogli zaoszczędzić nawet do kilkuset złotych w skali roku.
Przystępując do czyszczenia mebli tapicerowanych, trzeba pamiętać o tym, że najczęściej popełnianym błędem jest brak wstępnego rozpoznania i uprzątnięcia powierzchni. Jeśli użyjemy złego roztworu, zniszczymy tapicerkę, jeśli na materiale pozostanie kurz czy okruchy – istnieje ryzyko, że podczas dalszych czynności nieświadomie uszkodzimy mebel lub nasza praca znacząco się wydłuży, a tego chcemy uniknąć.
Po dokładnym odkurzeniu tapicerki należy stopniowo nanosić niewielkie ilości preparatów w taki sposób, by powierzchnia pozostawała delikatnie zwilżona, kiedy będziemy powoli wcierać w nią wykorzystane środki czyszczące, aż do momentu pojawienia się piany, która pozwoli usunąć brud.
Warto planować pracę partiami – zacząć od siedziska, poręczy, frontów, a dopiero na końcu zająć się tyłem. Można zastosować także środki utrwalające, jednak nie jest to konieczne, szczególnie gdy docelowo chcemy posłużyć się domowymi sposobami.
Najpopularniejszym środkiem do czyszczenia mebli w warunkach domowych jest dobrze znana naszym babciom soda oczyszczona. Wystarczy zaledwie kilka łyżek sody w połączeniu z litrem bieżącej wody, by skutecznie zaradzić plamom. Czasami do roztworu dodaje się także sok z cytryny, który działa jak środek dezynfekujący i eliminuje roztocza.
Jeśli posiadamy w domu tapicerkę bawełnianą, welurową, sztruksową albo aksamitną, najlepszym sposobem na ich wyczyszczenie będzie zwykły proszek do prania czy roztwór powstały z połączenia litra zimnej wody oraz dwóch łyżek amoniaku.
Nieco więcej rozwagi potrzeba przy pielęgnacji materiałów skórzanych. Najlepszym rozwiązaniem będzie w tym przypadku ciepła woda z płynem do mycia naczyń lub – jeśli plama jest świeża – pasta do zębów. Karygodnym błędem jest korzystanie z mydła czy wybielaczy, bo ich użycie może doprowadzić do większych zniszczeń niż te pierwotne.
Zdjęcie główne: Max Vakhtbovych/pexels.com