Co zrobić, żeby zacząć biegać od zera? Czym się kierować, robiąc pierwsze kroki w kierunku regularnie uprawianego joggingu? Pamiętajmy, że bieganie, aby stało się naszym hobby, musi nam się dobrze kojarzyć. Co zrobić, żeby nie zrazić się już na samym początku?
Mówi się, że sport to zdrowie i zdecydowanie warto się z takim stwierdzeniem zgodzić, ale zdarzają się wyjątki od tej reguły. Niestety, ale forsowne treningi nie są dla wszystkich – właśnie z uwagi na ich stan zdrowia. Zdarza się jednak, że pewne przypadłości uniemożliwiające regularne uprawianie joggingu bywają skryte nawet przed samymi zainteresowanymi. Stąd bierze się potrzeba badań lekarskich, które powinno się zrobić przed rozpoczęciem biegowej przygody: badanie EKG, poziomu cukru we krwi czy badania wydolnościowe są bardzo wskazane
Do najważniejszych przeciwwskazań do biegania należą:
Bardzo ważne jest, żeby przy rozpoczęciu przygody z bieganiem nie mieć nastawienia na bardzo szybkie osiągnięcie wysokich wyników bez względu na to, że przyjdzie je okupić przetrenowaniem. Idealnym rozwiązaniem jest wytworzenie w sobie stanu, który sprawi, że bieganie zacznie dla nas być pozytywnym nałogiem. Będziemy odczuwali “euforię biegacza”, która daje radość, a nawet jest w stanie uśmierzać ból. Trudno będzie nam osiągnąć taki stan, jeśli trening biegowy od początku będzie nam się kojarzył z bólem.
Dobry plan treningowy to prymat stałych i regularnych postępów nad wynikiem osiąganym za wszelką cenę. Również w tym przypadku lepiej jest sobie wypracować stały rytm treningowy, który będzie dla nas częścią składową każdego kolejnego tygodnia. Unikniemy dzięki temu przetrenowania, zniechęcenia i poskromimy nasz słomiany zapał.
Wchodząc w każde środowisko, choćby biznesowe, warto o nim czytać, interesować się, oglądać tematyczne materiały w sieci. Podobnie jest z bieganiem. Korzystne dla nas będzie zainteresowanie się tym sportem. Warto także dzielić się naszymi dylematami z osobami, które trenują już długo. Dzięki ich podpowiedziom możemy uniknąć wielu błędów.
Obuwie, koszulka i spodenki nie muszą być od razu renomowanej i drogiej firmy, przy ich projektowaniu niekoniecznie muszą być wykorzystane absolutne nowinki techniczne. Warto za to, żeby strój był przewiewny, buty zaś wygodne. Jedyne, o co warto zadbać, to dość szybkie dobranie obuwia ze stabilizatorem lub bez – w zależności od tego, jak ukształtowana jest nasza stopa. W przypadku biegania po twardych nawierzchniach, takich jak beton lub asfalt, powinniśmy zadbać o właściwą amortyzację. Oczywiście z czasem warto kupić sobie modny strój dobrej jakości, ale zróbmy to dopiero wtedy, gdy będziemy pewni, że pokochaliśmy bieganie.
Funkcjonalne słuchawki i własna playlista do biegania to bez wątpienia ważni sprzymierzeńcy postępów w codziennych treningach. Warto, żeby sprzęt nie miał tendencji do zsuwania się podczas biegania w różnych warunkach. Powinien mieć też intuicyjne i proste sterowanie, które ułatwi nam sprawną obsługę podczas wysiłku biegowego. Jaką muzykę wybrać? Wcale nie muszą to być utwory motywacyjne czy jakieś specjalnie przeznaczone do biegania. Wybierzmy coś, co sprawia nam przyjemność i wprawia w dobry nastrój.