Rozwód bez orzekania o winie. Jak przygotować dzieci?

Rozwód bez orzekania o winie. Jak przygotować dzieci?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Rozwód to ciężki temat nie tylko dla byłych małżonków, ale także ich najbliższej rodziny, a w szczególności dzieci. Doradzamy, co zrobić, żeby jak najlepiej przygotować najmłodszych do zmian zachodzących w ich otoczeniu oraz jak zachowywać się w obecności dzieci, żeby nie poczuły się opuszczone.

Czego nie mówić w obecności dzieci?

Niezwykle ważne jest, aby nie poruszać kwestii dotyczących samej rozprawy w towarzystwie dzieci. Nawet jeśli zdecydowaliście się na rozwód bez orzekania o winie, sprawy sądowe nie są kwestią, którą należy zajmować myśli najmłodszych. Wciągając je w swoje problemy, łatwo doprowadzić do sytuacji, w której dziecko poczuje się odosobnione i przytłoczone problemami rodziców. 

Nie oznacza to jednak, że temat należy całkowicie pomijać. Nie udawaj, że w Waszej rodzinie nie zachodzą żadne zmiany, jednak wszelkie rozmowy przeprowadź w sposób delikatny i przemyślany. Czyli jaki? Wszystko zależy od wieku dziecka. Podpowiadamy, jak podejść do maluchów, a jak do starszych dzieci.

Dzieci do 3. roku życia

W przypadku maluchów należy pamiętać o ich silnej relacji z rodzicami, najczęściej z matką. Jeśli odczują one niepokój u najbliższej osoby, może się to odbić na ich samopoczuciu, co często przejawia się zachowaniami charakterystycznymi dla wcześniejszych okresów rozwojowych. Mowa o smoczku, problemach z wysławianiem się, trudności z korzystaniem z nocnika. 

Jak pomóc małemu dziecku zaaklimatyzować się w nowej sytuacji? Przede wszystkim istotne jest, aby zapewniać je o trosce drugiego rodzica i ewentualnych odwiedzinach. Dzieci do trzeciego roku życia potrzebują spokojnego otoczenia i źle czują się z nieprzewidywalnością wydarzeń.

Dzieci od 3. do 5. roku życia

U dzieci w tym wieku zauważa się obawę o utratę rodzica, wiążącą się z przekonaniem, że drugi z opiekunów także może je opuścić. Wcześniej świat był dla nich bezpiecznym miejscem, a w momencie rozwodu i zmiany sytuacji w rodzinie to przekonanie ulega zmianie.

Lęki mogą przejawiać się bezsennością, problemami z apetytem, atakami złości, obgryzaniem paznokci. To tylko niektóre z objawów, dlatego warto być wyczulonym na zmiany w zachowaniu Twojej pociechy.

Jak można pomóc dziecku w tym trudnym dla niego okresie? Przede wszystkim bądź blisko, wspieraj malucha słowem, ale także często go przytulaj. Bardzo ważne jest dotrzymywanie obietnic, niezmienianie planów oraz duża punktualność.

Dzieci od 6. do 9. roku życia

Chociaż dzieci w tym wieku są już dużo bardziej niezależne, to właśnie z racji tej niezależności może wynikać większość problemów z adaptacją. Wiąże się to z obawą o negatywną ocenę sytuacji rodzinnej przez rówieśników. Lęk przed odrzuceniem przez grupę dodatkowo łączy się z lękiem wynikającym z nieobecności rodzica. Zwykłe spóźnienie powoduje zmartwienie o to, że opiekun już nigdy nie wróci do domu.

Jak wesprzeć dziecko w tym wieku? Zadbaj o regularne kontakty z drugim rodzicem, aby poradzić sobie z osamotnieniem i obawami. Dodatkowo zwróć szczególną uwagę na kontakty dziecka z rówieśnikami, aby szybko zauważyć ewentualne zmiany w jego relacjach z otoczeniem. Ważne jest również dostrzeganie potrzeb pociechy i wspieranie jej aktualnych zajęć oraz zwyczajów.

Zdjęcie główne: cottonbro/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*