Zabudowa koszy na śmieci krok po kroku

Zabudowa koszy na śmieci krok po kroku
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Śmietnik, zarówno ten w domu, jak i stawiany na świeżym powietrzu, powinien być przede wszystkim funkcjonalny, schludny oraz nierzucający się w oczy.

Istnieje wiele sposobów na stworzenie estetycznej zabudowy na kosze na śmieci pod domem – wystarczy jedynie odpowiednio się do tego przygotować. Oprócz materiałów i lokalizacji warto przemyśleć także kwestię segregacji odpadów. W artykule zebraliśmy kilka najważniejszych wskazówek, które pomogą ci zaplanować oraz samodzielnie wykonać taką zabudowę.

Zabudowa śmietnika – co warto wiedzieć?

Praktyczny śmietnik jest koniecznością – choć trudno go uważać za ozdobę ogrodu, warto zastanowić się, w jaki sposób sprawić, żeby jak najbardziej stopił się z zielenią, a jednocześnie spełniał swoją funkcję. Projektanci przestrzeni podkreślają, że najważniejsze, aby zabudowa śmietnika nie konkurowała z otaczającymi ją roślinami czy małą architekturą. 

Najłatwiej osiągnąć korzystny efekt, wykorzystując ten sam (lub podobny) materiał, co do wykończenia elewacji budynku lub ogrodzenia – w zależności od umiejscowienia śmietnika. Niezależnie od przyjętej formy warto, aby zabudowa koszy na śmieci współgrała z otaczającą je przestrzenią.

Materiały i miejsce do zabudowy śmietnika 

Miejsce oraz materiał, z którego zbudujemy wiatę śmietnikową, to z pewnością dwa najważniejsze aspekty, które należy dokładnie przemyśleć. Wpłyną nie tylko na estetykę ogrodu, ale także na zapachy czy funkcjonalność dostępu do koszy. Podpowiadamy, na co trzeba zwrócić uwagę.

Wybór odpowiedniej lokalizacji

O miejscu na śmietniki zewnętrzne warto pomyśleć już na etapie projektowania ogrodu. W ten sposób uda się znaleźć optymalne miejsce, które nie będzie nikomu przeszkadzało. Jeżeli miejsce na śmietnik będzie wybrane przypadkowo, to kosz może okazać się niepasującym elementem, dodatkowo gorszącym przykrym zapachem.

W przypadku mniejszych działek najwygodniej umieścić wiatę śmietnikową tuż przy furtce. To pozwoli na wygodny odbiór śmieci, a jednocześnie oddali kosze od wejścia do domu. Decydując o umieszczeniu śmietnika we wnęce ogrodzenia, warto pamiętać o dwóch furtkach. Umożliwi to komfortowy dostęp zarówno od strony ulicy (co jest ważne dla firmy odbierającej śmieci), jak i od strony domu. Planując zabudowę na kosze na śmieci, trzeba pamiętać o obowiązkowej segregacji śmieci i przewidzieć miejsce na kilka kubłów. 

>> Zobacz też: Nawet 500 zł mandatu dla właścicieli mieszkań i domów!

Materiały do zabudowy koszy na śmieci

Najpowszechniejszą opcją jest zbudowanie osłony wspartej na czterech słupach z zadaszeniem (najczęściej drewnianym lub metalowym, rzadziej plastikowym). Często dodaje się ścianki boczne oraz furtki. 

W przypadku wiaty śmietnikowej fundament nie musi być głęboki – wystarczy ok. 60 centymetrów. Wykopany otwór zabezpieczamy folią budowlaną i układamy zbrojenie z prętów. Wylewamy beton lub posadzkę cementową, a na tak utwardzonej posadzce można już postawić murek lub mocować słupy (zazwyczaj wykonuje je się z cegły lub wylewa z betonu). Na koniec śmietniki osłaniamy daszkiem, aby zabezpieczyć pojemniki przed intensywnym słońcem oraz deszczem. 

Istnieje jednak wiele alternatywnych pomysłów. Palety są szybkim i tanim sposobem na zbudowanie estetycznej zabudowy do koszy śmietnikowych. Taką podstawową konstrukcję może wykonać każdy z pomocą wiertarki. Wiatę można dodatkowo pomalować według własnych upodobań lub przysłonić rosnącymi pnączami. W sklepach budowlanych można kupić standardowe kubły na śmieci, które wygodnie można przenosić z miejsca na miejsce. Te świetnie się sprawdzą, jeżeli umieszczamy kosze za zamkniętym, specjalnie przygotowanym do tego ogrodzeniem.

Segregacja śmieci – sprytne sposoby na ułatwienie sobie życia

Segregację śmieci warto zacząć już w kuchni i wygospodarować osobne pojemniki na papier, plastik, szkło, metal oraz pozostałe śmieci. Warto dodatkowo kompostować odpady organiczne. W ten sposób nie tylko zmniejszymy ilość śmieci, ale również przyczynimy się do ochrony środowiska. Przy okazji uzyskamy cenny nawóz, który możemy wykorzystać do prac w ogrodzie. 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*