Schody drewniane zabiegowe. Wygoda i bezpieczeństwo

Schody drewniane zabiegowe. Wygoda i bezpieczeństwo
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Schody to jeden z ważniejszych elementów domu. Muszą być estetyczne, ale dobrze, żeby były także bezpieczne i funkcjonalne. Dzisiaj prezentujemy zalety zabiegowych schodów drewnianych.

Schody zabiegowe, czyli jakie?

Ten typ schodów jest zdecydowanie najbardziej popularny, stosuje się je zazwyczaj w domach jednorodzinnych. Schody zabiegowe cechuje to, że przy zmianie kierunku wchodzenia oraz na zakręcie posiadają stopnie, które mają kształt trapezu lub trójkąta. Schody zabiegowe zazwyczaj mają kształt litery „U”.

Schody zabiegowe nazywa się także schodami jednobiegowymi – czyli takimi, które mają prostą konstrukcję. Skręt ma miejsce w dolnej części, a w miejscu tego skrętu schody posiadają stopnie klinowe – czyli wcześniej wspomniane stopnie w kształcie trapezu lub trójkąta.

Zalety schodów zabiegowych

Najczęściej powtarzaną zaletą tego typu schodów jest oszczędność przestrzeni – zazwyczaj zajmują one około 4,5 m², są krótsze od schodów z prostym biegiem. Są więc idealnym rozwiązaniem do małych i niskich pomieszczeń.

Kolejnym plusem jest to, że schody posiadają tak zwany spocznik – szerszy stopień mniej więcej na środku schodów. Spocznik zazwyczaj ma kształt trapezu lub trójkąta i jak sama jego nazwa wskazuje, służy do odpoczynku przy wchodzeniu po schodach. Co prawda, ten wariant schodów zabiegowych zajmuje nieco więcej przestrzeni, wygoda użytkowania nam to jednak rekompensuje.

Jaki materiał na schody zabiegowe wybrać?

Zdecydowanie najpopularniejsze są schody zabiegowe drewniane. Drewno jest ponadczasowym, klasycznym materiałem, który nada każdemu wnętrzu ciepły, przytulny charakter, dlatego to właśnie ten materiał poleca się wybierać na schody zabiegowe do domów jednorodzinnych.

Jeśli jednak wolisz bardziej industrialny wygląd pomieszczeń, to koniecznie zainteresuj się betonowymi schodami zabiegowymi. Dla fanów minimalizmu także jest rozwiązanie – metalowe schody zabiegowe są niezwykle lekkie i idealnie wpasują się w minimalny wystrój pomieszczeń. Każdy znajdzie coś dla siebie!

Przeczytaj też nasz artykuł o akcesoriach, które odmienią wystrój łazienki.

O czym pamiętać, projektując schody zabiegowe?

Warto to zadanie powierzyć jednak komuś, kto rzeczywiście zna się na projektowaniu schodów zabiegowych. Wygodne i bezpieczne schody powinny mieć odpowiednią wysokość stopni – nie powinna ona przekraczać 18 cm. Ważna jest także szerokość stopni schodów – musisz w końcu mieć możliwość stabilnego i bezpiecznego postawienia stopy! Dlatego zaleca się, aby szerokość stopni wahała się między 25, a 32 cm. 

Wygodę i bezpieczeństwo użytkowania zapewni także głębokość stopni, około 30 cm. Czasami na schodach będą musiały minąć się dwie osoby, warto więc zadbać także o odpowiednią szerokość biegu schodów – bezpieczna, czyli taka, która zapewni komfort podczas omijania się domowników na schodach, to 110 cm. Musisz także mieć na uwadze to, że schody umieszczone pod skośnym sufitem powinny być od niego oddalone co najmniej o 250 cm.

Schody zabiegowe w dużym domu?

Niestety tego typu schodów raczej nie poleca się w domach, w których jest do wykorzystania większa przestrzeń – wtedy najlepsze są schody dwubiegowe. W małych domach piętrowych za to schody zabiegowe zdadzą egzamin funkcjonalności i bezpieczeństwa na piątkę z plusem. Nie zajmą dużo przestrzeni, dzięki czemu będziesz mieć możliwość zaaranżowania większego pokoju czy łazienki.

Zdjęcie główne: Thirdman/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*