Lato w pełni, a temperatury sięgają nawet 30 stopni Celsjusza, trudno wytrzymać taki upał, zwłaszcza w mieszkaniach w mieście. Najłatwiej byłoby założyć klimatyzację, nie każdego jednak na to stać i nie w każdym miejscu klimatyzację można zainstalować. Dziś podpowiemy Wam, jak innymi sposobami uchronić mieszkanie przed gorącem.
Mieszkania ulokowane wyżej, bliżej słońca, będą nagrzewać się zdecydowanie szybciej niż te ulokowane bliżej parteru. Przy poszukiwaniu swojego wymarzonego gniazdka warto więc wziąć to pod uwagę.
Najprostszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby uchronić swoje mieszkanie przed nieznośnym upałem, jest zamontowanie rolet. Powinny być w ciemnych kolorach i z nieco grubszego materiału, dzięki czemu nie będą przepuszczać promieni słonecznych. Do godziny 12 rolety mogą być zwinięte, jednak po niej słońce jest najwyżej, a co za tym idzie, jest wtedy najcieplej – pamiętaj więc, aby w okolicach godziny 12 zasłaniać okna. Na podobnej zasadzie będą działać okiennice zewnętrzne. Najważniejsze podczas upałów jest ograniczenie przenikania światła i ciepła przez okna do absolutnego minimum – w Twoim mieszkaniu będzie ciemno, to fakt, ale pomyśl o przyjemnym chłodzie.
Ważne jest także wietrzenie domu – staraj się tę czynność przeprowadzać albo wczesnym rankiem, albo wieczorem, kiedy temperatura na dworze jest już niższa. W ciągu dnia staraj się nie otwierać okien – upał wpadnie do pomieszczeń, a bez klimatyzacji trudno będzie ochłodzić mieszkanie.
Warto także zawczasu zaopatrzyć się w wiatrak – rozdmucha on nieco gorąca w domu. O zakupie wiatraka należy pomyśleć jednak trochę wcześniej. W chwili największych upałów może się okazać, że w sklepach nie ma już zbyt wielu opcji. Dobrym zakupem są też przenośne klimatyzatory, które ochłodzą pomieszczenie zdecydowanie lepiej niż wiatrak. Problem stanowi jednak odprowadzenie ciepłego powietrza oraz skraplającej się wody. Klimatyzatory, podobnie jak klimatyzacja, mogą także powodować choroby dróg oddechowych i przeziębienia. Jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie, pamiętaj, aby nie kierować strumienia zimnego powietrza bezpośrednio na siebie. Nie ustawiaj także zbyt niskiej temperatury – podczas wielkich upałów bardzo łatwo jest doznać szoku termicznego.
Jak się okazuje, ważne jest także przyrządzanie posiłków w trakcie upałów – najlepiej zdecydować się na takie niewymagające długiego gotowania czy pieczenia. Używanie kuchenki czy piekarnika dodatkowo ociepli mieszkanie, a tego przecież chcesz uniknąć.
Dużo ciepła mogą oddawać także wszelkie urządzenia elektryczne. W okresie upałów warto więc ograniczyć korzystanie z nich, a także postarać się powyłączać te, które aktualnie nie są używane. Chociaż w lekkim stopniu pomoże to zapobiec nagrzewaniu się mieszkania. Ciągle trwająca pandemia, a co za tym idzie home office, nadal są naszymi realiami – korzystania z elektroniki w wielu przypadkach nie da się uniknąć. Jeśli Ty także musisz pracować przed nagrzanym komputerem przez wiele godzin, możesz ochłodzić się pewnym japońskim sposobem. Wystarczy, że namoczysz małe ręczniczki w wodzie i położysz je na karku czy nadgarstkach. Ten sposób jest oczywiście rozwiązaniem doraźnym, ale w sytuacji kryzysowej może Cię uratować.
Na okres upału warto wymienić także pościel. W letnie dni najlepiej sprawdzą się jak najlżejsze kołdry, część osób decyduje się także na spanie pod samą poszewką czy delikatnym kocem.
Zdjęcie główne: BUMIPUTRA/pixabay.com