Jak skutecznie organizować dziecku czas po szkole?

Jak skutecznie organizować dziecku czas po szkole?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czas szkolny to okres wytężonej pracy, jednak warto pamiętać również o kwestii zajęć pozalekcyjnych. Oczywiście ich ilość i rodzaj powinny być indywidualnie dostosowane do każdego dziecka. 

Młodsze pociechy z reguły mają krótsze zajęcia, a co za tym idzie, po szkole zostaje im więcej czasu do zagospodarowania. Jeśli dobrze zaplanujemy czas, nasze maluchy będą mogły swobodnie rozwijać swoje zainteresowania, zdobywać wiedzę, a przy tym wszystkim znajdą również czas na swobodną zabawę i odpoczynek. Jak zatem zarządzać czasem naszych dzieci?

Zajęcia pozalekcyjne – dlaczego są tak ważne?

W życiu naszego dziecka ważne jest dawanie mu różnych możliwości rozwoju. Dzięki temu może odnaleźć swoją pasję i podążać za nią. Bardzo ważna jest w tym rola rodzica, który odpowiada za dopasowanie godzin do harmonogramu zajęć w szkole, a także swojej pracy, tak aby można było np. odwozić dziecko na poszczególne warsztaty czy ćwiczenia. 

Młodszym dzieciom warto dać możliwość wyboru i sprawdzenia, które zajęcia będą dla nich najlepsze. Warto poznać najpierw potrzeby naszego malucha i dopiero wówczas dostosować zajęcia do jego harmonogramu. Przy starszaku, który co roku chodzi np. na angielski, taniec, konie, piłkę nożną i malarstwo, zajęcia można bez trudu ustawić w odpowiedniej konfiguracji. Pamiętaj, aby w miarę możliwości nie planować dwóch zajęć dodatkowych jednego dnia. Dzięki temu dziecko nie będzie przemęczone. Warto przecież, aby znalazło chęć i czas również na naukę. Dlatego ilość zajęć warto ograniczyć do 2–3 różnych w ciągu tygodnia. 

Idealnie zaplanowany tydzień pozwoli Ci znaleźć także moment wytchnienia i to każdego dnia. Jednak podstawą jest życie według kalendarza. W XXI wieku czas jest najważniejszą walutą i to ona rządzi życiem zarówno dorosłych, jak i dzieci, nawet tych 2–3-letnich. Skoro już wiemy, czym kierować się przy planowaniu zajęć w tygodniu, możemy skupić się na poszczególnych dniach.

Idealnie zaplanowany dzień

Załóżmy, że mamy już wybranych kilka zajęć dla swojego dziecka, jednak są też dni, w których maluch ma masę wolnego czasu po szkole. Warto go wówczas spożytkować na wspólne chwile. Po powrocie do domu należy dać dziecku chwile na odpoczynek po ciężkim dla niego dniu. Nauka wymaga zachowania balansu pomiędzy relaksem a obowiązkami. Dlatego 30–40 minut będzie wręcz wskazane. Można wówczas pooglądać bajkę, pograć na konsoli czy porozmawiać z rodzicami. Następnie przychodzi czas na pożywny posiłek, który da dziecku siłę do dalszej pracy. Później zaplanuj krótki spacer, np. z psem. Dzięki temu zachowany będzie wypoczynek zarówno dla głowy jak i ciała. Wówczas dziecko będzie gotowe na to, aby móc odrobić lekcje. 

Jeśli nie ma w tym dniu dodatkowych zajęć, możecie przystąpić do wykonania pracy domowej, pamiętaj, aby była wówczas cisza, jedynie ze spokojną muzyką w tle. Dzięki temu dziecko będzie miało odpowiednie warunki, aby w pełni się skupić. Jeżeli danego dnia pojawiają się zajęcia pozaszkolne, wymień spacer na aktywność zapisaną w harmonogramie. Natomiast weekendy w całości wykorzystaj na relaks, aby można było wrócić do zadań uczniowskich z pełną mocą!

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*