Jak dobrze rozplanować gniazdka w kuchni?

Jak dobrze rozplanować gniazdka w kuchni?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ilość i rozmieszczenie kontaktów w kuchni wpływa na funkcjonalność tego pomieszczenia. W jaki sposób najlepiej rozplanować gniazdka w kuchni?

Rola gniazdek w kuchni

W kuchni korzysta się z wielu urządzeń, które są zasilanie prądem, dlatego odpowiednia liczba kontaktów jest niezbędna. Bardzo często można spotkać się z sytuacją, że gniazdek jest za mało lub są źle umiejscowione. Aby uniknąć takich problemów, należy bardzo dokładnie rozplanować rozmieszczenie gniazdek podczas budowy domu lub remontu kuchni.

Kable najczęściej ukryte są w ścianie lub pod okładzinami ściennymi. Dlatego, jeśli ilość gniazdek w kuchni jest nieodpowiednia, warto podczas generalnego remontu zwiększyć ich liczbę.

Ile gniazdek w kuchni zaplanować?

To pytanie zadaje sobie bardzo wiele osób. Aby precyzyjnie na nie odpowiedzieć, należy sporządzić listę wszystkich sprzętów AGD – lodówka, zmywarka, kuchenka, okap. Warto zastanowić się również, jaki drobny sprzęt będzie używany na co dzień. 

Niestety jest to tylko teoria. Praktyka pokazuje, że lepiej jest zaprojektować więcej gniazdek, niż to wychodzi z pierwotnych wyliczeń. Kontakty warto pogrupować po kilka w jednym miejscu, dzięki temu nie będą zajmowały zbyt wiele wolnej przestrzeni oraz uprości to kładzenie kabli.

Gdzie umieścić gniazdka w kuchni?

Gniazdka powinny być umieszczone z dala od miejsc, w których będą narażone na kontakt z wodą. Najrozsądniej jest umiejscowić gniazdka około 60 cm od zlewozmywaka. W celu podwyższenia bezpieczeństwa warto wybrać wodoszczelne oprawy gniazdek. 

Na jakiej wysokości umieścić gniazdka w kuchni?

Wysokość umieszczenia gniazdek w kuchni powinna być dostosowana do urządzeń, które będą do nich podłączone. Sprzęt kuchenny powinien być umiejscowiony jak najbliżej kotaktu. Rekomendowane jest, aby:

  • gniazdko do podłączenia lodówki znajdowało się w przedziale między 30 a 100 cm od podłogi;
  • gniazdko do podłączenia kuchenki, piekarnika, zmywarki i pralki było umieszczone na wysokości 30–50 cm od podłogi;
  • gniazdko do podłączenia okapu znajdowało się nad szafką sąsiadująca z okapem;
  • gniazdko do sprzętu do zabudowy było umieszczone na wysokości, na której znajduje się sprzęt.

W kuchni potrzebne są również kontakty do przenośnych urządzeń kuchennych, znajdują się one przeważnie nad blatem lub w blacie roboczym. Rekomenduje się, aby nad blatem roboczym znajdowały się tylko podwójne gniazdka kuchenne. Optymalnym rozwiązaniem jest umiejscowienie czterech kontaktów na końcach blatu. Gniazdka nad blatem powinny znajdować się 100 do 120 cm nad podłogą.

Jakie gniazdka wybrać do sprzętu wolnostojącego, a jakie do sprzętu do zabudowy?

Podczas urządzania kuchni należy określić ilość urządzeń do zabudowy. Najczęściej w zabudowie instaluje się piekarniki i zmywarki. Najwygodniej jest umiejscowić kontakty na ścianie tuż za urządzeniem lub obok urządzenia. W razie awarii sprzętu, do kontaktu powinien być swobodny dostęp.

Ukrywanie gniazdek w szafkach kuchennych

Z roku na rok coraz większą popularnością cieszy się ukrywanie gniazdek kuchennych i drobnego sprzętu AGD w szafkach. Choć ciekawy design gniazdek sprawia, że mogą stać się elementem całej aranżacji kuchni.

Modny design nowoczesnych gniazdek

Gniazdka w kuchni nie muszą być nudne i nijakie. Producenci oferują szeroki wybór różnych ciekawych gniazdek. W ostatnim czasie bardzo modne są gniazdka eko, czyli ze szklaną lub drewnianą oprawą. Niestety cena takiej obudowy jest dość wysoka, około 400 zł za sztukę.

Zdj. główne: Artem Astashov/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*