Akwarium dla bojownika. Jak założyć i pielęgnować?

Akwarium dla bojownika. Jak założyć i pielęgnować?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Bojownik jest rybą najchętniej wybieraną przez dzieci. Wśród innych ryb ze sklepów zoologicznych wygląda najpiękniej i najdostojniej. W jakich warunkach należy ją hodować, by przedłużyć jej żywotność?

Bojownik syjamski jest gatunkiem chętnie wybieranym do hodowli domowej. Dzieje się tak ze względu na jego intensywne zabarwienie, które przyjmuje kolor niebieski, fioletowy czy czerwony. Naturalne okazy nie są tak barwne – wielobarwność w tych gatunkach uzyskano za pomocą hodowli selektywnej.

Ryby bojowniki mają tendencję do zmiany płci, a w niektórych rejonach Tajlandii popularne są ich walki. Z reguły samce mają dłuższe płetwy. Za to część brzuszna z pokładełkiem jest grubsza u samicy. Ryby te mają niskie wymagania, dzięki czemu są polecane akwarystom na każdym etapie zaawansowania.

W jaki sposób hodować rybę?

Jednym z ważniejszych elementów zawartych w akwarium jest montaż filtra z pompą. Woda zawarta wewnątrz naczynia musi być czysta, o zawartości pH 6,0–8,0. Oprócz tego powinna zawierać grzałkę z termostatem, by sprawnie kontrolować temperaturę wody w granicach 24–30 stopni Celsjusza. Regularna kontrola temperatury wody jest bardzo ważna, gdyż zwierzęta nie są przystosowane do wysokich wahań temperatur i wykazują reakcje stresowe. Brudne zbiorniki przyczyniają się do rozwoju chorób wśród ryb.

Ponadto koniecznym wyposażeniem akwarium jest tło w jednym, ciemnym kolorze np. szarym. Dzięki temu zwierzęta są lepiej widoczne i z łatwością możemy je obserwować. Światło nie powinno być ustawione na duże natężenie, gdyż ma za zadanie jedynie wspomóc rozwój roślin i ułatwić wprawną obserwację.

Jeśli zdecydujesz się na hodowlę samicy i samca, zapewnij im odpowiednie środowisko, czyli zaopatrz akwarium w różnorodną roślinność, która stanowi schronienie dla samicy. Oprócz tego umieść tam korzenie, kamienie, mchy czy wątrobowce. Możesz śmiało postawić na dekorację w postaci zamku czy groty smoka. Jednak najlepiej będą sprawdzały się dekoracje naturalne. 

Jakiej wielkości powinno być akwarium?

Częstą praktyką jest umieszczanie bojowników w zbiornikach o niewielkiej pojemności. Dwulitrowe akwaria bez ozdób czy odpowiedniego środowiska nie są dobrym pojemnikiem do hodowli zwierząt. Ryby bezdyskusyjnie męczą się i są jedynie ozdobą naszego domu. Podobnie ma się sytuacja z akwarium w kształcie kuli, gdzie ryba nie może odnaleźć się przez zaburzoną orientację. Prowadzi to do nadmiernej agresji i apatii. 

Sytuacje te występują dość często, dlatego warto zainwestować w duże akwarium, by ryba czuła się komfortowo. Jeden osobnik powinien mieć dostęp do zbiornika mającego przynajmniej 15 litrów, natomiast dwa osobniki można trzymać w naczyniu mieszczącym 25–40 litrów.

Wyposażenie akwarium

Zbiornik, w którym chcemy umieścić rybę, bezwzględnie powinien zawierać pokrywę, która zapobiegnie wyskoczeniu ryby. Bojownik posiada narząd oddechowy nazywany labiryntem, dzięki któremu posiada umiejętność oddychania powietrzem atmosferycznym. Pokrywa rozwiąże też problem różnic temperatur i ewentualnych przeziębień zwierzęcia.

Zdj. główne: Worachat Sodsri/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*