Joga. Sposób na stres

Joga. Sposób na stres
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Szukacie sposobu na rozładowanie stresu, wyciszenie, spokój i aktywność fizyczną? Wszystko to może Wam przynieść joga. Przetestujcie ją sami.

Jakie są objawy stresu?

Stres dotyczy każdego człowieka. Nie ma już na świecie osoby, która nie stresowałaby się z jakiegoś powodu. Stres odczuwamy w pracy oraz w życiu prywatnym. Ciągle się śpieszymy, gonimy za czymś, brakuje nam czasu na regularne spożywanie posiłków, wysypianie się i ruch. Ogólnie można stwierdzić, że stres pojawia się zwykle wtedy, gdy mamy do czynienia z czymś nowym, nieznanym, a jednocześnie brakuje nam doświadczenia i schematu postępowania w danej sytuacji.

Każdy odczuwa stres nieco inaczej. Jedni będą mieć przyspieszone tętno, kołatanie serca i potok słowny, a inni będą się bardziej pocić, będą mieć tiki nerwowe i suchość w jamie ustnej. Objawy mogą być różne. Oczywiście nikt nie jest w stanie całkowicie wyeliminować stresu z życia. Należy jednak pamiętać, że długotrwały stres może prowadzić do depresji, drażliwości, huśtawki nastrojów, gniewu, obniżonej samooceny, agresji, zaburzeń snu, obniżenia libido, a w skrajnych przypadkach nawet do myśli samobójczych. 

Jak walczyć ze stresem?

Jeśli często odczuwacie stres, wprowadźcie w życie kilka prostych zasad. Po pierwsze śpijcie przynajmniej 8 godzin dziennie, po drugie jedzcie 4–5 posiłków w ciągu dnia. Po trzecie każdego dnia sprawiajcie sobie małe przyjemności i po czwarte – kilka razy w tygodniu ćwiczcie. Skupimy się na ostatnim punkcie. Nie musicie od razu przebiec maratonu, robić tysiąca brzuszków czy wspinać się na ściance wspinaczkowej. Możecie oddać się jodze. Aby uprawiać jogę, nie musicie zapisywać się na zajęcia i inwestować w drogi sprzęt. Na początku wystarczy, że zaopatrzycie się w luźne, wygodne ubrania, matę do ćwiczeń i odpalicie sobie filmik w internecie. Wybór dostępnych, darmowych materiałów jest naprawdę duży.

Joga na stres

Do wyciszających pozycji, które pomagają walczyć ze stresem, zalicza się na przykład pozycję góry z uniesionymi rękami. Stańcie prosto ze złączonymi stopami, ciężar ciała rozłóżcie równomiernie na obie nogi. Ściągnijcie łopatki, opuśćcie barki i podkulcie kość ogonową do góry, aby miednica znalazła się prostopadle do podłogi. Następnie unieście ręce do góry tak, aby utworzyły jedną linię z ciałem. Łokcie powinny być całkowicie proste, wnętrza dłoni skierowane do siebie. Robiąc wdech, wyciągnijcie ręce maksymalnie do góry, starając się rozciągnąć kręgosłup. Wzrok skierujcie przed siebie. 

Inną proponowaną pozycją jest pies z głową w dół. Ta figura pozwoli Wam dotlenić mózg. Wystarczy, że zejdziecie do klęku i podeprzecie się z przodu na rękach. Podwińcie palce stóp i płynnie unieście biodra do góry, prostując jednocześnie ramiona, nogi i plecy. Wasze ciała powinny przyjąć kształt odwróconej litery V. Głowę schowajcie między ramiona. Ręce, głowa, szyja i kręgosłup powinny znajdować się w jednej linii. Rozluźnijcie mięśnie barków, karku i szyi. Wytrwajcie w pozycji przez kilka głębokich wdechów. Aby wyjść z pozycji, zróbcie krok do przodu, zbliżając najpierw prawą, potem lewą nogę do dłoni i wyprostujcie całe ciało. 

Trzecim pomysłem jest pozycja węża. Polega ona na położeniu się na brzuchu, złączeniu nóg i dociśnięciu ich do podłoża. W tej pozycji dłonie ułóżcie płasko na ziemi pod barkami, łokcie trzymajcie blisko ciała. Robiąc wdech, unieście do góry klatkę piersiową. Kość łonową wciśnijcie w podłogę, a pośladki rozluźnijcie. Wychodząc z pozycji powoli, kręg po kręgu, opuszczajcie tułów na podłogę.

Joga może pomóc także na inne schorzenia, na przykład na ból głowy, ból stawów, astmę, otyłość oraz bezsenność.

Zdj. główne: Dylan Gillis/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*