Artykuł sponsorowany
Owady w domu to częste utrapienie, przede wszystkim w sezonie wiosenno-letnim. Owady mogą być uporczywe nie tylko w ciągu dnia, ale także nocą. Są jednak sposoby, dzięki którym można się ich skutecznie pozbyć. W tym artykule podpowiadamy, jak to zrobić.
Owady w domu stanowią problem higieniczny, nawet jeżeli nie gryzą. Należy je zwalczać niezależnie od tego, z jakimi owadami mamy do czynienia. Nawet jeśli tego nie widzimy i nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę, owady mogą roznosić różnego rodzaju drobnoustroje chorobotwórcze.
To jedne z najbardziej uciążliwych owadów. Są w stanie uprzykrzać nam letnie wieczory i noce. Najskuteczniejszym sposobem, żeby nie dostawały się do domu, są moskitiery. Mogą być montowane w oknie albo w drzwiach balkonowych. Dzięki nim owady nie są w stanie dostać się do wnętrza. Dużym plusem tego rozwiązania jest to, że nie ogranicza dostępu do światła dziennego. Poza tym, moskitiery są łatwe w montażu i nie jest trudno dbać o utrzymanie ich w czystości. Jeśli jednak z różnych powodów nie chcemy montować moskitier, warto pomyśleć o roślinach, które odstraszają komary. Są to, między innymi: kocimiętka, bazylia, mięta czy turówka wonna. Najlepiej jest trzymać je na parapetach albo balkonowych balustradach.
Dobrym rozwiązaniem mogą być również świece i kadzidła zapachowe, które zawierają olejki eteryczne, takie jak: cynamonowy, goździkowy, waniliowy albo eukaliptusowy. Innym zapachem, który odstrasza komary, jest zapach cebuli. Można również zdecydować się na specjalne środki chemiczne przeciw tym owadom.
Te owady są nie tylko denerwujące, ale mogą być również niebezpieczne. Mogą przenosić wiele drobnoustrojów, na przykład bakterie odpowiedzialne za salmonellę. Najlepiej więc na parapetach ustawiać rośliny, które odstraszają muchy. Są to: paprocie, lawenda, mięta oraz świeży czosnek. Warto również skorzystać ze specjalnych preparatów na muchy, które można znaleźć tutaj: https://vaco-retail.pl/preparaty-na-muchy/.
Możemy mieć do czynienia z molami spożywczymi albo odzieżowymi. Warto pamiętać, że to nie dorosła postać tego owada wyrządza szkody, a larwa. Pozbywanie się moli należy zacząć od dokładnego przejrzenia żywności w domu, zwłaszcza tej sypkiej, a więc ryżu, kasz, mąk itp. Nie wolno pomijać żywności zamkniętej w woreczkach. Jeśli znajdziemy mole, należy wyrzucić całą żywność, gdzie były. Resztę żywności trzeba zabezpieczyć w dokładnie zamkniętych pojemnikach.
Po opróżnieniu wszystkie szafki warto przeczyścić roztworem wody z octem. Można dodać do niego olejku goździkowego albo cytrusowego. Z kolei w szafach warto zawiesić pochłaniacz wilgoci. Trzeba pamiętać też o tym, żeby je regularnie wietrzyć.
Na mole również można stosować środki chemiczne. Te dostępne są na stronie https://vaco-retail.pl/preparaty-na-mole/.
Najszybszym sposobem będzie sięgnięcie po środki na mrówki. Można również zdecydować się na domowe sposoby. Najpopularniejszym jest sok z cytryny. Kwaśny smak i zapach owocu odstraszają mrówki. Sok z cytryny należy rozcieńczyć z wodą i rozpylić w miejscu, gdzie pojawiają się mrówki. Trzeba jednak pamiętać, że ten sposób ma krótki czas działania, dlatego trzeba go codziennie ponawiać. Innym rozwiązaniem może być skórka pomarańczy. Wystarczy pociąć ją w małe kawałki albo zetrzeć na tarce. Zawarte w skórce substancje są szkodliwe dla tych owadów. Podobnie działają ziarna surowego białego ryżu, które należy rozsypać w miejscu występowania mrówek.
Zdj. główne: Jin Yeong Kim/unsplash.com