Ile obecnie trwa urlop tacierzyński – sprawdź!

Ile obecnie trwa urlop tacierzyński – sprawdź!
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Już niedługo na świat ma przyjść Twój długo wyczekiwany potomek i chcesz dowiedzieć się więcej na temat urlopu tacierzyńskiego? Już dziś sprawdź, ile może trwać i co zrobić, aby się o niego ubiegać. W tym temacie pojawia się wiele kontrowersji. Przyszli ojcowie zastanawiają się, jakie trzeba spełnić warunki, aby ubiegać się o wolne dni. 

Urlop tacierzyński – wszystko, co powinieneś wiedzieć 

Urlop tacierzyński – możliwość skorzystania z niego następuje w sytuacji urodzenia dziecka lub uprawomocnienia postanowienia sądu, który orzeka o przysposobieniu. O urlop ojcowski mają możliwość starać się zarówno ojcowie biologiczni, jak i adopcyjni, co często pozostaje pomijane w przekazywanych informacjach. Co istotne, przepis, który uprawnia ojca do urlopu ojcowskiego, nie obliguje do pozostawania ojca w stosunku pracy w dniu narodzin potomka. W przypadku, kiedy rodzic rozpoczął pracę po narodzinach dziecka, które nie ukończyło roku, lub od momentu uprawomocnienia się decyzji związanej z przysposobieniem nie upłynął rok, ojciec ma prawdo do skorzystania z urlopu tacierzyńskiego. 

Warto wiedzieć, że urlop nie przysługuje osobom, które w świetle prawa nie wychowują dziecka. Kiedy pracodawca sprawdzi te nieścisłości, ma prawo do odrzucenia wniosku pracownika. Ojciec biologiczny pozbawiony władzy rodzicielskiej, który nie utrzymuje kontaktu ze swoim dzieckiem i nie zajmuje się jego opieką, również nie jest uprawniony do skorzystania z tego świadczenia. Wiele kontrowersji budzi też związek rodziców. W świetle obowiązującego prawa – ojciec dziecka, który nie zawarł związku małżeńskiego z matką potomka, może skorzystać z urlopu tacierzyńskiego. Tego rodzaju świadczenie jest możliwe do odebrania również w przypadku rozwodu. 

Ile trwa urlop tacierzyński? 

Czas trwania urlopu ojcowskiego wynosi 14 dni kalendarzowych. Włączone są w niego soboty i niedziele oraz dni ustawowo wolne od pracy. Na długość urlopu tacierzyńskiego nie ma wpływu liczba posiadanych dzieci. W sytuacji urodzenia bliźniaków, urlop nie może zostać wydłużony. 

Wykorzystanie urlopu tacierzyńskiego może odbywać się jednorazowo w postaci 14 dni lub z podziałem na dwie części, po 7 dni. Istnieje możliwość wykorzystania tylko części dostępnych dni, jednak w takim przypadku nie jest możliwe ich przeniesienie w czasie. Warto wiedzieć, że w momencie wykorzystywania urlopu ojcowskiego, pracownik ma taką samą ochronę, jak kobieta w ciąży oraz matka, która przebywa na urlopie macierzyńskim. W ten sposób możliwe jest zabezpieczenie ciągłości stosunku pracy oraz bezproblemowy powrót do zajmowanego wcześniej stanowiska. Pracodawca ma prawo rozwiązać umowę o pracę wyłącznie z ojcem, który został zatrudniony w ramach umowy na czas określony. Wówczas moment jej rozwiązania upływa w trakcie urlopu ojcowskiego. 

>> Zobacz też: Jak przygotować psa na pojawienie się dziecka w domu?

W jaki sposób można ubiegać się o urlop tacirzyński? 

Uzyskanie urlopu ojcowskiego możliwe jest dopiero w momencie złożenia odpowiedniego wniosku. Przyznanie urlopu tacierzyńskiego odbywa się wyłącznie na wniosek pracownika. Co istotne z punktu widzenia sytuacji świeżo upieczonych rodziców, urlop ojcowski może być z powodzeniem udzielony równolegle z urlopem macierzyńskim. Tyle że ojciec dziecka nie może zrzec się wykorzystania tego świadczenia na rzecz matki. Co więcej, w przypadku jego niewykorzystania, możliwość zrealizowania płatnego, dwutygodniowego zwolnienia z pracy przepada. 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*