Suszarka do ubrań. Co warto wiedzieć przed zakupem?

Suszarka do ubrań. Co warto wiedzieć przed zakupem?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Coraz więcej osób decyduje się na zakup elektrycznej suszarki do ubrań. Dlaczego? To urządzenie, które przynosi oszczędność czasu przy wykonywaniu codziennych czynności oraz niebywale zwiększa poczucie komfortu. 

Suszarka może być szczególnie pomocna dla osób, które nie przepadają za domowymi obowiązkami lub prowadzą bardzo aktywny tryb życia i nie mają czasu odpowiednio zadbać o swoje mieszkanie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając suszarkę do ubrań, aby dokonać satysfakcjonującego zakupu. 

Rodzaje suszarek do ubrań

Choć obecnie w sklepach możemy dostać wiele suszarek wyposażonych w wiele funkcji, to największą popularnością cieszą się trzy konkretne rodzaje – wywiewowe, kondensacyjne oraz modele kondensacyjne z pompą ciepła. Różnią się między sobą nie tylko sposobem działania, ale co istotne – ceną. Poniżej przedstawiliśmy w skrócie charakterystykę, a także plusy i minusy trzech typów suszarek do ubrań.

  1. Suszarka wywiewowa

Opierają się na bardzo prostym mechanizmie pracy – ogrzane powietrze wdmuchiwane jest do komory, a następnie usuwane wraz z parą wodną. Zaletą jest zdecydowanie atrakcyjna cena, jednak warto przyjrzeć się też wadom tego rozwiązania. Z uwagi na to, że powietrze wdmuchiwane jest bezpośrednio z otoczenia, to konieczne staje się podłączenie do kanału wentylacyjnego. Dlatego przed zakupem tego sprzętu należy przemyśleć rozmieszczenie innych urządzeń i mebli w mieszkaniu. Suszarki wywiewowe często zużywają więcej prądu niż inne modele.

>> Zobacz też: Zmywarka typu smart. Jak działa?

  1. Suszarka kondensacyjna

Suszarki kondensacyjne są znacznie mniej kłopotliwe w eksploatacji niż suszarki wywiewowe. Skroplona para wodna zbierana jest do specjalnego pojemnika. W tańszych modelach zbiornik trzeba opróżniać manualnie, a nieco droższe mają zintegrowany odpływ do kanalizacji. 

  1. Suszarka kondensacyjna z pompą ciepła

Zasada ich działania jest analogiczna, jak w poprzednim modelu z jedną istotną różnicą – suszarki kondensacyjne z pompą ciepła posiadają układ zamknięty. Dzięki temu ogrzane powietrze jest następnie schładzane, co zapewnia mniejsze zużycie energii oraz delikatniejsze suszenie ubrań.

Suszarka do ubrań – na co zwracać uwagę? 

Oprócz rodzaju suszarki warto wziąć pod uwagę jeszcze kilka innych praktycznych aspektów. Należą do nich przede wszystkim wymiary i pojemność, które trzeba dobrać w zależności od możliwości lokalowych oraz indywidualnych potrzeb.

Głębokość

Szczególnie w przypadku małych przestrzeni, głębokość suszarki do ubrań ma niebagatelne znaczenie. Większość standardowych modeli ma od 55 do 60 centymetrów głębokości, choć na rynku są dostępne także większe modele. Urządzenia poniżej 55 cm są rzadziej spotykane i trzeba się liczyć wówczas z mniejszą pojemnością. Pozostałe wymiary będą pomocne przy montażu ewentualnych mebli obok suszarki.

Pojemność

Bęben suszarki jest zazwyczaj nieco większy niż bęben pralki, pomimo tej samej ładowności. Wynika to z faktu, że ubrania w suszarce potrzebują więcej miejsca, aby ciepłe powietrze mogło swobodnie do nich docierać.

Warto wybrać taką samą pojemność suszarki, co pralki. W ten sposób zaraz po zrobieniu prania będziemy mogli mokre rzeczy bezpośrednio wrzucić do suszenia. Standardowe modele mają ładowność od 4 do 9 kilogramów. Jednak w przypadku kilkuosobowej rodziny można zastanowić się nad większą pojemnością.

Klasa energetyczna 

Podobnie jak w przypadku pozostałych urządzeń AGD, klasa energetyczna suszarek do ubrań określana jest na skali od “A” do “G”. Większość nowoczesnych modeli dostępnych na rynku mieści się w przedziale między  “A” a “B”, choć nawet w tak wąskim przedziale mogą wystąpić spore różnice w poborze energii.

Najlepiej wybierać suszarki w klasie A+++, choć wiąże się to z wydatkiem kilku tysięcy złotych – ostateczna cena zależy od modelu, zastosowanej technologii oraz funkcji dodatkowych. Suszarkę z klasy B można dostać już za około 1000 zł, jednak roczny koszt energii może być nawet trzy razy wyższy niż w przypadku urządzenia z A+++. Warto indywidualnie rozważyć tę kwestię i zastanowić się, co jest optymalnym rozwiązaniem. 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*