Montaż bezprzewodowych głośników, co musisz wiedzieć?

Montaż bezprzewodowych głośników, co musisz wiedzieć?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W przypadku bezprzewodowych głośników bardzo duże znaczenie ma sposób montażu i rozmieszczenie przestrzenne poszczególnych urządzeń. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku kina domowego lub głośników sufitowych bezprzewodowych. Jak je ustawić, by dawały jak najlepsze wrażenia nawet wymagającym audiofilom?

Głośniki bezprzewodowe. Jakie są ich zalety i wady?

Przede wszystkim ich zaletą jest sama mobilność. W przypadku montażu bardzo przydatny jest brak nieestetycznych i wijących się wokół przewodów. Czy tylko o kable chodzi? Zdarza się, że takie urządzenia posiadają:

  • możliwość obsługi połączeń i można je traktować jako zestaw słuchawkowy;
  • wbudowane radio i odtwarzacz mp3;
  • możliwość podłączenia karty SD lub pendrive’a;
  • możliwość sterowania przy pomocy pilota;
  • wbudowane mikrofony;
  • bardzo różne zastosowania;
  • łatwość w parowaniu z laptopem lub smartfonem. 
zestaw głośników

Jakie są wady głośników bezprzewodowych?

Niestety, ale tego rodzaju sprzęt posiada również wady. Kupując takie głośniki, lepiej jest zainwestować w nieco droższy sprzęt, który został wyprodukowany przez dobrą firmę. Tańsze modele cechuje niekiedy pewien zestaw drobnych wad, z nieznacznym opóźnieniem dźwięku włącznie. Bywa też, że dźwięk jest gorszej jakości niż w podłączonych przewodem modelach nagłośnienia, które można kupić w tej samej cenie. 

Jaki sposób komunikacji wykorzystują głośniki bezprzewodowe?

Brak przewodu oznacza konieczność wykorzystania innej technologii, która zapewnia łączność. Najpopularniejsze sposoby to komunikacja za pomocą:

  • modułu Bluetooth,
  • modułu Wi-Fi,
  • AirPlay.

Bezprzewodowe głośniki do komputera

Głośniki bezprzewodowe do komputera są mniej mobilne, niż te, które przeznacza się do parowania ze smartfonem. Wymagają też stałego dostępu prądu. W sprzedaży można znaleźć popularne typy takiego sprzętu:

  • 2.0 – składają się na niego dwa głośniki,
  • 2.1 – dwa głośniki i jeden głośnik niskotonowy,
  • 5.1 – subwoofer i aż pięć głośników, które oferują dźwięk przestrzenny.

W przypadku głośników bezprzewodowych do komputera, zwłaszcza wersji 5.1, bardzo duże znaczenie ma ich rozmieszczenie i montaż. W przypadku chęci powieszenia takiego sprzętu na ścianie sprawa jest znacznie prostsza, niż w przypadku urządzeń, który musimy rozprowadzić przy użyciu odpowiednio długiego przewodu. Dodatkowo unikniemy zaplątania się w gąszczu kabli, które w takich modelach nie będą wychodzić z naszego komputera.

Bezprzewodowe głośniki – kino domowe

To kolejny rodzaj sprzętu audio, który może być wykorzystywany bezprzewodowo. Dużą zaletą będzie to, że przestrzennie rozstawione kolumny możemy podłączyć bez konieczności rozprowadzania przewodów, które bywają niepraktyczne i nie najlepiej prezentują się w przestrzeni pokoju. Połączenie Bluetooth jest w tym przypadku stabilne i szybkie. Ilość głośników często jest związana z wielkością pomieszczenia. Ich montaż powinien jednak przebiegać tak, żeby w optymalny sposób wykorzystać zalety sprzętu. Poszczególne głośniki ustawia się tak, żeby kierowały dźwięk w stronę użytkownika. 

Jak przebiega montaż głośników bezprzewodowych?

Po wybraniu odpowiedniego modelu możemy nasze głośniki zamontować na ścianie lub specjalnym stojaku. Pierwsza opcja pozwala na uzyskanie zadowalających nas efektów przestrzennych, druga również, ale dodatkowo łatwiej jest modyfikować ustawienie sprzętu. W tym przypadku niektóre firmy dodają do swoich produktów specjalistyczne wsporniki lub zaczepy ścienne. Za każdym razem trzeba wnikliwie przestudiować instrukcję montażu – szczegóły często bardzo różnią się od siebie. Trzeba także dbać o element zabezpieczający głośnik przed upadkiem np. ze stojaka, jeśli nie jest on przytwierdzony na stałe. 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*