Rodzaje plastiku. Sprawdzamy, który jest najbezpieczniejszy?

Rodzaje plastiku. Sprawdzamy, który jest najbezpieczniejszy?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Plastik jest tworzywem powszechnie stosowanym. Robi się z niego niemalże wszystko. Warto więc wybierać ten najbezpieczniejszy, tylko który taki jest?

Współczesność należy do plastiku. I chociaż coraz więcej osób jest świadomych, że nie jest to dobre tworzywo dla środowiska i stara się z niego rezygnować, to plastik wciąż króluje, gdziekolwiek się pojawimy. Robi się z niego tysiące, a nawet setki tysięcy przeróżnych produktów. Jeśli więc już musimy z niego skorzystać, to warto wybrać ten, który jest najbezpieczniejszy dla naszego zdrowia. Dlatego warto patrzeć na oznaczenia, które znajdują się na plastikowych przedmiotach

PET czyli 01 – najcześciej używany plastik

Plastikiem, który jest najczęściej stosowany, jest PET, który oznacza się symbolem 01. Robi się z niego butelki na napoje, charakteryzuje się tym, że jest bardzo lekki i przezroczysty. Dlatego można go poniekąd uznawać za konkurencję szklanych opakowań. Z tego plastiku robi się także pojemniki na jogurty, a także folię do owijania np. sera lub mięsa czy pudełeczka na niektóre owoce. 

Niestety mało kto ma świadomość, że plastik PET nie należy do najbezpieczniejszych. Fakt – może mieć kontakt z żywnością, ale mało kto wie, że nie można go myć ani wystawiać na słońce. W przypadku wysokich temperatur plastik wytwarza niebezpieczne dla naszego zdrowia związki. Te zaś mogą wówczas przeniknąć do produktów, które mają z tym tworzywem kontakt.

Plastik PET może zawierać ksenoestrogeny, które w nadmiarze wywołują otyłość, cukrzycę, a nawet nowotwory piersi czy prostaty.

Plastik HDPE – oznaczony symbolem 02

Ten plastik jest zdecydowanie bezpieczniejszy. To właśnie z niego robi się zabawki dla najmłodszych. Na szczęście pojawia się coraz więcej producentów, którzy decydują się stosować HDPE również do pakowania żywności. Tworzywo to jest jednak droższe, więc trzeba się liczyć z tym, że jogurt w takim plastiku zapewne będzie więcej kosztował. Na zdrowiu się jednak nie powinno oszczędzać.  

Plastik PCV oznaczany symbolem 03

Taki plastik jest stosowane zazwyczaj w budownictwie. Robi się z niego ramy okien, rury czy okleiny. Wykorzystuje się go także w medycynie to produkcji cewników czy strzykawek. Rzadko się go jednak stosuje do przechowywania żywności. Na pewno nie powinno się to zmienić, bowiem 03 może wydzielać toksyczne substancje.

Plastik LDPE oznaczany jako 04

Jest to plastik, z którego robi się folię do pakowania jedzenia, worki na śmieci czy reklamówki. Tworzywo jest stosunkowo bezpieczne, jednak należy unikać wystawiania go na słońce i wysokie temperatury.

PP oznaczany jako 05

Plastik PP jest bezpieczny i może mieć kontakt z żywnością. Jest także używany do produkcji korków butelek, a także w budownictwie to wytwarzania rur czy izolacji przewodów. Plusem tego tworzywa jest to, że można je wykorzystywać ponownie.

zdj. główne: tanvi sharma/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*