Jak zrobić hummus, czyli 5 pomysłów na pastę z ciecierzycy

Jak zrobić hummus, czyli 5 pomysłów na pastę z ciecierzycy
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Hummus to pyszna i zdrowa przekąska. Dzięki swojej aksamitnej konsystencji i wyczuwalnej głębi smaku, jest idealnym uzupełnieniem tradycyjnych kanapek lub bardziej dietetycznej wersji pieczywa. Oto, jak w kilku prostych krokach zrobić samodzielnie domowy hummus.

Hummus – zdrowy dodatek do wielu dań

Pasta z ciecierzycy zawiera w sobie wiele istotnych mikroelementów potrzebnych dla naszego zdrowia. Do składników odżywczych, które w nim występują, można zaliczyć, m.in.

wapń, żelazo, magnez, potas, sód czy cynk. Dodatkowo można uznać go za produkt dietetyczny, bowiem 100 g zawiera około 177 kalorii. Jest też fundamentem diety wegetariańskiej.

Zaletą spożywania hummusu jest również jego lekkostrawność, dzięki czemu po jego zjedzeniu nie odczujemy syndromu tzw. ciężkiego żołądka. Wprowadzenie do swojej codziennej diety pasty z ciecierzycy może korzystnie wpłynąć na organizm, szczególnie w okresie rekonwalescencji.

Co więcej, hummus nie tylko dodaje energii, ale jest również bogatym źródłem białka, które jest potrzebne do wspierania budowy tkanki mięśniowej oraz kostnej czy regulacji gospodarki metabolicznej, dzięki temu ułatwia chudnięcie i poprawne trawienie. Jest też polecany diabetykom do obniżania cukru we krwi, zaś dla osób z wysokim cholesterolem, aby go obniżyć. Co ciekawe, hummusowi przypisuje się właściwości wspomagające walkę z nowotworami. Jego regularne spożywanie pozwala uniknąć anemii.

Hummus najczęściej wykorzystywany jest, jako dodatek do kanapek. Jednak może mieć szereg innych zastosowań, np. w formie dipów, nadzienia do naleśników czy tortilli oraz w formie sosu do sałatek, placków ziemniaczanych, a nawet szaszłyków! Wszystko zależne jest od preferencji.

Hummus – z czego się składa?

W swojej tradycyjnej postaci podstawą hummusu jest ciecierzyca. Jednak wraz z popularnością tego przysmaku powstało wiele jego wersji, np. z suszonymi pomidorami, papryką czy oliwą. Z mniej klasycznych wersji wskazać można hummus z czarnego sezamu czy czarnych oliwek. Zwykle do przygotowania hummusu, poza oczywiście ciecierzycą, potrzebny jest czosnek, oliwa z oliwek, cytryna, sól, pieprz, tahini i odrobina wody. 

Samo przygotowanie tej niewątpliwie pysznej przekąski jest banalnie proste i dość szybkie. Co więcej, zawsze możemy tradycyjny hummus urozmaicić o własne dodatki czy przyprawy tworząc kolejne inspirujące kompozycje smakowe do śniadania, jako przekąskę czy dodatek do potraw na rodzinne spotkania czy imprezę z przyjaciółmi. Jedno, co jest niezmienne, to aksamitność i niepowtarzalny, intensywny smak, który rozpieści każde podniebienie.

Przepisy na klasyczny hummus

Receptur na przygotowanie pasty z ciecierzycy jest niezliczona ilość. Poniżej przedstawiamy zarówno przepis na wersję klasyczną, jak i na wariacje smakowe pasty z ciecierzycy.

Wersja tradycyjna

Do przygotowania potrzebne będą:

  • puszka ok. 400 gr ciecierzycy,
  • łyżeczka soku z cytryny,
  • ząbek czosnku,
  • 5 łyżek pasty sezamowej tahini,
  • łyżka mielonego kminu,
  • sól i pieprz,
  • łyżka oleju sezamowego lub oliwy extra vergine.

Sposób przygotowania:

Najpierw należy przez noc pozostawić soczewicę w wodzie. Następnie odsączyć ją i umieścić w pojemniku malaksera, rozdrabniacza czy blendera, zależy, jakie urządzenie mamy w domu. Kolejnym krokiem jest dodanie kilku łyżek zalewy lub wody z ciecierzycy, a potem należy po prostu miksować wszystko na pastę. W międzyczasie dodawać resztę w składników, czyli  sok z cytryny, czosnek, pastę tahini, około 2 szczypty soli, szczyptę pieprzu, olej sezamowy lub oliwę i kmin. Miksując, należy stopniowo dodawać więcej zalewy, aby uzyskać konsystencję aksamitnej pasty. I gotowe.

Jeśli chcielibyśmy spróbować innego wariantu smakowego hummusu, na przykład pomidorowo-paprykowego czy z czarnego sezamu, należy te składniki dodać bezpośrednio podczas miksowania tradycyjnej pasty. Do przygotowania wersji pomidorowo-paprykowej potrzebujemy dodatkowo około 5 pomidorów suszonych i jedną paprykę chilli (w wersji na ostro) lub kawałek słodkiej (w wersji łagodnej). Do przygotowania czarnej wersji hummusu stosuje się czarny sezam lub czarną wersję oliwek z dodatkiem czarnuszki. 

>> Zobacz też: Ciecierzyca – właściwości i wartości odżywcze

Jak podawać hummus?

Sposobów na podanie pasty z ciecierzycy jest również niezliczona ilość. Jeśli chcemy podać ją w formie dipów do krakersów, nachosów czy innych przekąsek, wystarczy przełożyć hummus do małych misek i ozdobić wedle uznania ziarnkami sezamu, bazylią lub szczyptą chilli. Jeśli zaś myślimy o paście jako dodatku do sałatki, wystarczy dodać ją do składników i wymieszać. Łyżka hummusa położona na placki ziemniaczane z łososiem stanie się eleganckim daniem obiadowym. 

Naleśniki czy tortilla w formie wytrawnej z pastą jako nadzieniem oczaruje domowników konsystencją i smakiem. Oczywiście, jeśli zależy nam na tradycyjnym podaniu w formie kanapek, wystarczy ułożyć je odpowiednio na talerzu z dodatkiem świeżych ziół. Niezależnie, w jakiej formie podamy hummus, zawsze będzie pysznym uzupełnieniem dań.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*