Jak dbać o higienę psa?

Jak dbać o higienę psa?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Psy są wspaniałymi przyjaciółmi swoich opiekunów. Wielu właścicieli psów uwielbia przytulać się z nimi na kanapie, a nawet dzielą z nimi łóżko. Problemem jest jednak psia higiena, która dość znacząco odbiega od ludzkiej. Dodatkowo, psy mają niezwykłe upodobanie do nieprzyjemnych zapachów, zdarza się więc, że na spacerach tarzają się w odchodach lub szczątkach innych zwierząt. Higiena psa ma wpływ na jego relacje z opiekunem oraz zdrowie. Podpowiadamy, jak o nią dbać.   

Kąpanie psa   

Kąpiele powinny być regularną czynnością przy opiece nad psem. Jeśli nie ma specjalnych zaleceń weterynarza, ani innej potrzeby, aby zrobić to szybciej, kąpiele powinny występować około co dwa miesiące. Do mycia psiaka należy stosować wyłącznie kosmetyki przeznaczone dla zwierząt, ponieważ są one tworzone specjalnie z myślą o ich skórze i barierze hydrolipidowej, która jest inna niż u ludzi. Szampon dla psa, który kupisz w sklepie Little Heroes, należy rozwodnić i rozpienić w osobnym pojemniku i dopiero wtedy nakładać na sierść. Skoncentrowany szampon może za bardzo podrażnić skórę i naruszyć jej równowagę. 

Wyczesywanie sierści  

Dbanie o sierść to nie tylko kąpiele co kilka tygodni. Codzienne wyczesywanie sierści, pozbywanie się martwych włosów oraz rozczesywanie splątań to podstawa pielęgnacji psa. Martwa sierść tworzy przy skórze tak zwany filc, który ogranicza wymianę gazową oraz regulację termiczną. Może on powodować choroby grzybowe i świeżb, przez nadmiar gromadzącej się wilgoci. Pozbywanie się wyliniałej sierści zapobiega tworzeniu się tej warstwy i zapewnia odpowiednią cyrkulację krwi, dzięki czemu skóra może być zdrowa i produkować piękną, lśniącą sierść. Pozwala także uniknąć niepotrzebnego mycia, na przykład po kąpieli błotnej, kiedy suchy piasek można skutecznie wyczesać. 

Higiena oczu i uszu   

To aspekt higieny, o którym wielu opiekunów nie myśli lub zapomina. Oczyszczanie oczu z lepkiej wydzieliny zapobiega powstawaniu stanów zapalnych spojówek oraz trzeciej powieki, a także zatykaniu się kanalików łzowych. Nadmiar łez i wydzieliny może być niepokojącym symptomem i świadczyć na przykład o obecności ciała obcego w oku lub alergii wziewnej bądź pokarmowej. W uszach psa, tak samo, jak w ludzkich, tworzy się woskowina, którą należy usuwać. Specjalne preparaty do usuwania wydzieliny z uszu można kupić w gabinecie weterynaryjnym lub dobrym sklepie zoologicznym. Regularna higiena oczu i uszu jest niezbędna dla zdrowia psa i utrzymania jego dobrej kondycji.  

Higiena jamy ustnej psa   

Niemycie psich zębów to najczęściej popełniany i najbardziej karygodny błąd. Tak jak ludzie, psy narażone są na gromadzenie się kamienia nazębnego oraz wywołane nim stany zapalne dziąseł. Jeśli Twój pies ma już żółty nalot na zębach, jedynym sposobem na to, żeby się go pozbyć, jest sanacja jamy ustnej pod narkozą, wykonana u weterynarza. Po sanacji i wyleczeniu zębów czas wdrożyć odpowiednią pielęgnację i higienę zębów. Co najmniej dwa razy dziennie należy myć psie zęby pastą enzymatyczną, która rozpuszcza osad nazębny i zapobiega powstawaniu kamienia. Do nakładania pasty i szorowania zębów nie sprawdzają się silikonowe nakładki na palec. Najbardziej skuteczne są zwykłe szczoteczki do zębów dla dzieci.

Zdj. główne: Anna Dudkova/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*