Gospodarstwo rolne na miarę wieku

Gospodarstwo rolne na miarę wieku
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Prowadzenie współczesnego gospodarstwa rolnego bez wsparcia nowoczesnych technologii jest bardzo trudne. Innowacje umożliwiają osobom, które trudnią się uprawą ziemi lub hodowlą zwierząt, wykonywanie pracy w sposób szybszy i bardziej efektywny. Efekty również okazują się lepsze niż przy wykorzystywaniu tradycyjnych metod.

Elektryczne czochradła dla bydła 

Informatyzacja rolnictwa przyczynia się do zwiększenia wydajności oraz oszczędności czasu. Wiele urządzeń pozwala również zwiększyć komfort hodowanych zwierząt. Istotnym elementem nowoczesnego gospodarstwa, w którym hoduje się bydło, są zwłaszcza elektryczne czochradła, które umieszcza się w oborach krów mlecznych. Elektryczne czochradło ma za zadanie zaspokajać behawioralne potrzeby krów, pobudzić przemianę materii oraz stymulować produkcję mleka. Czochradła poprawiają przy tym krążenie krwi, usuwają roztocza oraz inne pasożyty bytujące na skórze bydła oraz poprawiają ogólne samopoczucie zwierząt w stadzie. Bydło nie ociera się o wystające elementy występujące w pomieszczeniu, dzięki czemu nie jest już narażone na uszkodzenia skóry. 

Podkład do gruntowania drewna 

Rolnictwo to wymagająca dziedzina, w której należy zadbać m.in. o stan budynków inwentarskich, silosów czy zbiorników. Aby pomieszczenia spełniały wysokie wymogi techniczne, ważne jest gruntowanie i impregnowanie drewna. W tym celu warto stosować naturalne podkłady, takie jak pokost lniany powstały na bazie zagęszczonego oleju lnianego. Pokost może być wykorzystywany zarówno do gruntowania drewna i materiałów drewnopodobnych, jak i do nasycania tynków przed malowaniem ich farbami alkidowymi lub ftalowymi. Podkład można stosować do malowania wnętrz oraz zewnętrznych elementów, aby ochronić je przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. 

Fliz do okrywania słomy 

Bele z sianem i słomą, które nie są odpowiednio zabezpieczone, mogą ulec zniszczeniu przez grzyby i pleśnie. Bele składowane na zewnątrz są również narażone na przemarznięcie w czasie zimy, przez co mogą łatwo ulec rozerwaniu. Warto pamiętać o tym, że okrywanie beli różnego rodzaju foliami czy plandekami może sprawić, że pod folią skrapla się woda, która sprzyja ich przymarzaniu i psuciu się, przez co przechowywana pasza czy ściółka nie nadaje się już do użytku. W tej sytuacji dobre rozwiązanie do długotrwałego przechowywania siana lub słomy pozostałej po zebraniu zboża z pola stanowią flizy przeznaczone do okrywania bel. Agrowłóknina to materiał bardzo trwały i odporny, dzięki czemu znajduje zastosowanie przez kilka sezonów. Można stosować ją m.in. do okrywania ziemniaków, siana, zboża i buraków.

Zdj. główne: Raphael Rychetsky/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*