Ekologia w oczyszczaniu ścieków

Ekologia w oczyszczaniu ścieków
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Poziom dwutlenku węgla w atmosferze jest obecnie zbyt wysoki, aby utrzymać zdrową planetę dla działalności człowieka w przyszłości, a obecne prognozy mówią, że poziom ten powinien zostać zmniejszony z obecnych 400 do 350 ppm jako minimum. Aby to osiągnąć, nasze globalne wskaźniki zużycia energii będą musiały spadać o około 10% rocznie. Nie w jakimś odległym momencie w przyszłości, ale natychmiast. Na szczeblu polityki międzynarodowej i krajowej jest to nadal mało możliwe do osiągnięcia, ale w międzyczasie możemy sami podjąć pewne kroki, aby ograniczyć własne zużycie energii.

Być może zrobiłeś wiele, aby zmniejszyć całkowite zużycie energii w Twoim domu pod względem dziennego zapotrzebowania na ogrzewanie. Jednak wiele osób zapomina o zużyciu energii elektrycznej potrzebnej do oczyszczania ścieków. Jeśli używasz mechanicznego systemu napowietrzania, może to pochłonąć nawet 20% śladu węglowego związanego z ogrzaniem tradycyjnego domu w ciągu roku. 

Jeśli chcesz zakupić szamba betonowe Radom będzie miastem, w którym znajdziesz sprzedawców, oferujących dobrej jakości produkty.

Należy pamiętać, że nie wszystkie systemy stacjonarnych oczyszczalni ścieków mają takie same wymagania energetyczne. Systemy filtrów z komponentami zasilanymi pompą mogą kosztować mniej rocznie, podczas gdy systemy napowietrzane z pompą nieco więcej, a wytwarzanie dwutlenku węgla nadal będzie na wysokim poziomie, tj. od 230 do 900 kg CO2 rocznie. Jednak takiego zużycia można zazwyczaj uniknąć, przyjmując bardziej przyjazne dla środowiska podejście na wczesnym etapie projektowania domu i terenu.

Ekologiczne sposoby oferuje oczyszczalnia ścieków w Rykach. Warto zapoznać się z przedstawioną ofertą i przejść na metody, które są przyjazne dla środowiska.

oczyszczanie ścieków
Photo by Beautiful-Moments from Pixabay.com

Dostępne opcje

Jakie są więc dostępne opcje oczyszczania ścieków o zerowym zużyciu energii? Jest ich wiele i są one zróżnicowane, od konwencjonalnego szamba po szuwary i suche toalety, a każdy ma swoje zalety i wady.

Standardowe szambo i obszar przesączania mogą być zaskakująco skuteczne w oczyszczaniu ścieków domowych i może to być oczyszczanie rozsądnej jakości, zanim dotrą do wód gruntowych. Wymagania to: dobre rozprowadzenie ścieków w podstawie obszaru przesączania, wystarczająca głębokość nienasyconej gleby powyżej podłoża skalnego lub wód gruntowych oraz odpowiednia szybkość przesiąkania w samym podłożu. Przy tych wszystkich czynnikach fizyczne, chemiczne i biologiczne interakcje potrzebne do oczyszczania ścieków będą aktywne w glebie i pomogą oczyścić ścieki.

Jeśli energia elektryczna nie wchodzi w grę, wówczas systemy pasywne, takie jak zbudowane mokradła, trzciny i filtry wierzbowe, mogą zostać wykorzystane w celu zapewnienia pełnego oczyszczenia i zmniejszenia ogólnego ładunku zanieczyszczeń przed odprowadzeniem do wód gruntowych poprzez infiltrację.

Jeśli szybkości przesiąkania są zbyt niskie, wyładowanie do ziemi może nie być możliwe. W takich przypadkach planowanie na terenach od podstaw jest trudniejsze do przeprowadzenia. Tam, gdzie istniejący dom jest już na miejscu i występuje problem z gromadzeniem się ścieków lub spływem powierzchniowym, wówczas oczywistym wyborem jest system wodno-błotny zbudowany na rodzimej glebie. Taki system może zapewnić wysokiej jakości wtórne i trzeciorzędne oczyszczanie ścieków. Główne wydatki to wykopy, dostawa roślin i sadzenie. W wielu przypadkach stary zrzut powierzchniowy ustaje z powodu połączenia infiltracji ścieków z oczyszczalni na późniejszych etapach oczyszczania terenu podmokłego i ewapotranspiracji przez rośliny podmokłe.

Takie podejście do istniejącego problemu ma dużą zaletę polegającą na tym, że w całym projekcie występuje minimalna ilość energii szarej. Unika się energii zawartej w nowych betonowych zbiornikach, wykorzystując stary system osadniczy i po prostu wykopując nowe tereny podmokłe w istniejącym nieprzepuszczalnym podłożu.

Oprócz ścieków, warto zainwestować w betonowy zbiornik na deszczówkę 10000l, dzięki któremu ograniczysz wytwarzanie ścieków.

rury
Photo by goszka from Pixabay.com

Wierzby energetyczne

Innym sposobem radzenia sobie z trudnymi terenami jest wykorzystanie wierzby energetycznej. Są to systemy w pełni wyłożone tworzywem sztucznym, zwykle o wymiarach 6m x 40m (w zależności od lokalizacji i zużycia wody). Zasypuje się je ziemią na głębokość 1,5 m i obsadza szybko rosnącymi odmianami wierzby. Wierzby są zagajane na zasadzie rotacji, aby utrzymać świeży wzrost i zmaksymalizować wchłanianie płynów. Zaprojektowane i zbudowane z dbałością systemy te mogą odparować 100% wpompowanych do nich ścieków. Mają doskonałe osiągnięcia w Danii, gdzie zostały opracowane. Jeśli jednak drewno zagajane jest wykorzystywane do zrównoważenia zużycia oleju opałowego w domu, w ciągu 20 lat mogą one pochłonąć tyle węgla atmosferycznego, ile konwencjonalny system obróbki opakowań wyprodukuje w tym samym okresie.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*