Usuwanie silikonu. Jak usunąć silikon z pleśnią?

Usuwanie silikonu. Jak usunąć silikon z pleśnią?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wysoka wilgotność sprawia, że pleśń w łazienkach to prawdziwa zmora. Zarodniki grzybów tworzą mało estetyczny czarny nalot, którego trudno się pozbyć. Nie jest to jednak niemożliwe. Sprawdź, jak usunąć pleśń, a nawet cały silikon.

Pleśń w łazience – wiele osób ma ten problem

Panujące w łazienkach duża wilgotność oraz wysoka temperatura to idealne okoliczności do rozwoju grzybów i bakterii. Szczególnie w małych pomieszczeniach, gdzie jest problem z wentylacją, o taką sytuację nietrudno. 

Nieestetyczny czarny nalot najczęściej pojawia się na fugach, w rogach brodzika, na silikonie i w przeróżnych zakamarkach. Można oczywiście przystąpić do czyszczenia, ale jest to rozwiązanie krótkotrwałe. Najrozsądniej jest usunąć cały silikon z pleśnią. Masz dwie opcje. Dowiedz się, jak postąpić w każdym z przypadków.

Usuwanie pleśni z silikonu – jak to zrobić?

Sposobów na usuwanie pleśni z silikonu jest co najmniej kilka. Jednym z nich jest rozwór z octu i wody w proporcji 1:2. Tak przygotowany roztwór rozprowadź po miejscach, gdzie występuje czarny nalot. Możesz także dodać nieco sody oczyszczonej. Całość szoruj za pomocą szczoteczki do zębów lub gąbki.

Inna opcja to połączenie dwóch łyżeczek sody oczyszczonej z ⅔ szklanki amoniaku. Całość zamieszaj, przelej do butelki z atomizerem i spryskaj miejsca, gdzie pojawiła się pleśń. Następnie pozostaw roztwór na co najmniej godzinę, na koniec wyszoruj.

Kolejny sposób może cię zaskoczyć. Potrzebujesz… proszku do pieczenia! Jedyne, co musisz zrobić, to posypać nim silikon. Na koniec wyszoruj miejsca z pleśnią za pomocą szczoteczki i spłucz.

Jak usunąć silikon z pleśnią?

Dobrze, a co jeżeli usunięcie pleśni nam nie wystarcza i chcemy po prostu usunąć cały silikon, aby na jego miejsce dać nowy? Podpowiadamy!

Przede wszystkim, istnieją specjalistyczne preparaty służące do usuwania silikonu sanitarnego. Zwykle mają one konsystencję żelu i znajdziesz je właściwie w każdym większym markecie  budowlanym. Nakłada się je za pomocą pędzelka – zazwyczaj dołączonego do preparatu – który zmiękcza pozostały silikon. Dzięki temu łatwo można później usunąć go szpachelką.

Choć proces usuwania silikonu jest dość prosty i jest na niego sporo sposobów, to zaleca się sięgnięcie właśnie po specjalistyczne preparaty.

Zdj. główne: Michael Jasmund/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*