Jak zaaranżować przestrzeń w małej kuchni?

Jak zaaranżować przestrzeń w małej kuchni?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Mała kuchnia wcale nie musi być ciasna i niewygodna. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka szczegółów, a nawet malutkie wnętrze będzie piękne i funkcjonalne. Podpowiadamy, co zrobić, żeby z malutkiej kuchni uczynić wygodne i komfortowe pomieszczenie. 

Czy mała kuchnia musi być dużym wyzwaniem? Niekoniecznie! Poznaj kilka sprawdzonych metod, które genialnie sprawdzą się w małym wnętrzu.

Meble do małej kuchni

Wybierając meble do małej kuchni, należy przede wszystkim pamiętać, żeby nie zabrały one zbyt dużo przestrzeni – w końcu chcemy sprawić, aby wnętrze było jak najbardziej przestrzenne, a nie zagracone. Najwygodniejszy w tym przypadku będzie ciąg kuchenny. Jak go jednak ustawić, aby był maksymalnie komfortowy? Jeśli pomieszczenie jest bardzo wąskie, zdecyduj się na szafki kuchenne w ciągu po jednej stronie pomieszczenia. Jeżeli jednak ma kształt kwadratu lub prostokąta, to ustaw meble w kształt litery L. Pamiętaj też, aby wybrać meble wykonane z wysokiej jakości materiałów, które wytrzymają wiele lat intensywnego użytkowania, a także oprą się trudnym warunkom, a przede wszystkim dużej wilgotności pomieszczenia. 

Zastanów się także, ile miejsca do przechowywania potrzebujesz, a co za tym idzie, ile szafek i półek potrzebujesz, ponieważ wnętrza, w których wiele przedmiotów znajduje się na zewnątrz, sprawiają wrażenie zagraconych. Dzięki temu wszystko będzie schludnie pochowane, pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie uporządkowanego, a gotowanie w takim miejscu będzie czystą przyjemnością. Aby nadać wnętrzu ciekawego charakteru, możesz także zdecydować się na nietypowe meble, takie jak stołek barowy oraz niskie hokery.

Kolorystyka i materiały

W małych kuchniach kolorystyka jest niezwykle ważna, ponieważ pomaga optycznie powiększyć wnętrze. Najlepiej sprawdzą się jasne odcienie takie jak biel, szarości, jasne brązy. Jeśli jednak wolisz nieco żywsze barwy, to możesz zdecydować się na pojedyncze akcenty w mocnych kolorach. Dzięki temu kuchnia zyska nieco charakteru, ale nie stanie się przytłaczająca. Jeśli zaś chodzi o materiały, to świetnym rozwiązaniem będzie na przykład płyta MDF, kamień lub drewno. Pamiętaj jednak, aby wybrać drewno jednolite – to nieobrobione, z naturalnymi słojami wygląda w kuchni pięknie i efektownie, ale czyszczenie go i wyciąganie okruchów ze szczelin może okazać się nie lada wyzwaniem.

Odpowiednie rozstawienie sprzętu

Dla komfortu korzystania z kuchni równie ważne jest ustawienie sprzętu AGD. Aby zrobić to z głową, wystarczy, że zastosujesz jedną prostą zasadę –  lodówka, kuchenka oraz zlewozmywak powinny być tak rozmieszczone, aby tworzyć trójkąt. Dzięki temu poruszanie się po kuchni będzie maksymalnie komfortowe i intuicyjne. Ustawianie najlepiej zacząć od lodówki i postawić ją jak najbliżej drzwi. 

Oświetlenie

W małych wnętrzach istotne jest także oświetlenie, ponieważ pozwala ona na optyczne powiększenie przestrzeni. Postaraj się, aby kuchnia była dobrze doświetlona oraz wybierz takie meble i sprzęty, które będą dodatkowo to światło odbijać. Dobrze jest też rozmieścić kilka źródeł światła, zamiast jednego centralnego, pamiętając również o miejscach zacienionych. Również kolor światła ma ogromne znaczenie – chłodniejsze światło będzie odbijało się od ścian, sufitu i przedmiotów bardziej intensywnie niż to przygaszone i ciepłe. 

Zdjęcie główne: Charlotte May/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*