Dla większości osób czyszczenie piekarnika jest prawdziwą zmorą. Choć usuwanie zaschniętych plam tłuszczu czy spalenizny nie należy do najłatwiejszych, to na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, które pomagają uporać się z uporczywym brudem.
Warto pamiętać, że regularne czyszczenie piekarnika ma także wpływ na smak przygotowywanych dań i wypieków. W naszym poradniku zebraliśmy kilka najbardziej skutecznych metod, które pomogą przywrócić piekarnik do pełnej czystości.
Dbanie o czystość sprzętów kuchennych, takich jak piekarnik, rzeczywiście może sprawiać problemy. Zaschnięte plamy lub przypalone zabrudzenia z tłuszczu bardzo trudno usunąć, jeśli się nie wie, jak to zrobić. Przygotowaliśmy kilka najważniejszych wskazówek, które pomogą Ci sprawnie uporać się z brudnym piekarnikiem!
Warto zabezpieczyć podłogę pod piekarnikiem oraz przygotować sobie zapas ręczników papierowych, które mogą być pomocne podczas czyszczenia.
Zdecydowana większość zabrudzeń w piekarniku jest prosta do usunięcia. To najczęściej niewielkie plamy i pozostałe okruszki jedzenia. Warto zacząć od przetarcia powierzchni wewnątrz urządzenia wilgotną ściereczką lub gąbką (ewentualnie zmoczonych w mieszaninie wody z octem w proporcji 1:1, to pozwoli wzmocnić efekt). Poczekaj kilka minut i powtórz to samo. Może się okazać, że większość zabrudzeń samoistnie zeszła. Warto też spróbować innych naturalnych preparatów, które pomagają usunąć większość plam.
Jeżeli wycieranie wnętrza piekarnika naturalnymi preparatami na bazie wody nie pomaga, warto sięgnąć po skoncentrowane preparaty. Zaschnięte i przypalone plamy z tłuszczu należą do najtrudniejszych do usunięcia, jednak są na to metody. Jednym z najpopularniejszych domowych sposobów jest czyszczenie plam mieszaniną wody, octu i sody oczyszczonej. Domowy środek należy pozostawić na kilka minut na zaschniętej powierzchni i następnie okrężnymi ruchami czyścić szorstką gąbką.
Niestety czasami takie domowe sposoby nie pomagają i trzeba sięgnąć po profesjonalne preparaty dostępne w sklepach na dziale chemii domowej. Przed zakupem upewnij się, jakie jest przeznaczenie produktu – na opakowaniu musi znaleźć się wyraźna informacja, że środek można stosować do powierzchni kuchennych lub jest dedykowany do piekarników i mikrofali. Doskonale powinny sprawdzić się różnego rodzaju płyny, pianki i spreje odplamiające, usuwające tłuszcz, a także sadzę i przypalenia.
Wnętrze piekarnika wymaga często intensywniejszych i bardziej skoncentrowanych preparatów, niż zewnętrzna strona sprzętu. Drzwiczki, rączkę oraz pokrętła można zazwyczaj wyczyścić uniwersalnym płynem do powierzchni kuchennych.
>> Zobacz też: 9 porad na to jak szybko posprzątać dom
Preparaty dedykowane do usuwania przypalonego tłuszczu i innych osadów sprawdzą się nie tylko do dbania o czystość wnętrza piekarnika, ale także do mikrofali, grilla czy kominka. Kluczem do sukcesu jest regularna pielęgnacja, która pozwoli wydłużyć żywotność sprzętu i uniknąć trudnych zabrudzeń. Próbuj różnych metod, aby znaleźć najskuteczniejszy sposób dla siebie.