Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Osoby z wadą wzroku podczas zatrudnienia w pracy, w której wymagane są specjalne zasady dotyczące ubioru ochronnego, zadają sobie pytanie: czy okulary korekcyjne są środkiem ochrony indywidualnej? Jest to ważne pytanie, ponieważ nieprzestrzeganie ubioru zgodnego z zasadami BHP może wiązać się z niedopuszczeniem pracownika do stanowiska pracy, naganą lub grzywną. Jak zatem wygląda sprawa okularów ochronnych?
Okulary korekcyjne a okulary ochronne to dwie zupełnie różne rzeczy. Okulary ochronne używane są przez osoby z wadą wzroku. Ich zadaniem jest poprawa jakości widzenia. Okulary ochronne są dla osób bez wady wzroku i ich celem jest ochrona oczu przed uszkodzeniami mechanicznymi, np. pyłem lub drobinkami ciał stałych.
Mogą, jednak należy pamiętać, że założenie samych okularów ochronnych dla osób z wadą wzroku wiąże się z ograniczonym widzeniem, co w miejscu pracy jest niebezpieczne. Osobom z wadą wzroku zaleca się noszenie okularów ochronnych, które można założyć bezpośrednio na okulary korekcyjne lub zaopatrzenie się w specjalne okulary ochronne korekcyjne.
Okulary ochronne korekcyjne, znane również jako „okulary ochronne do pracy” lub „okulary ochronne z korekcją”, są zaprojektowane z myślą o osobach, które noszą okulary korekcyjne i pracują w środowiskach wymagających ochrony wzroku. Te okulary łączą funkcje ochronne z możliwością korekty wady wzroku, co pozwala użytkownikom widzieć wyraźnie i jednocześnie chronić ich oczy przed potencjalnymi zagrożeniami.
Okulary ochronne korekcyjne będą zaliczały się do środków ochrony indywidualnej pod warunkiem, że spełniają wszystkie wymagane dla zagrożeń normy. Najlepiej, żeby posiadały niezbędne certyfikaty wystawione przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy, które poświadczają ich właściwości ochronne.
Zakupu odpowiednich okularów ochronnych korekcyjnych najlepiej dokonać u sprawdzonego producenta, który współpracuje. Centralnym Instytutem Ochrony Pracy – Państwowym Instytutem Badawczym (CIOP-PIB). Takim producentem jest np. Safety Line https://safetyline.pl/okulary-ochronne-korekcyjne/, który w swojej ofercie posiada również okulary ochronne korekcyjne.
Okulary korekcyjne nie stanowią środka ochrony indywidualnej. Osoby z wadą wzroku, podejmujące pracę w miejscu, w którym wymagane jest specjalne zabezpieczenie oczu, powinny zaopatrzyć się w specjalne okulary ochronne nakładane na okulary korekcyjne albo w okulary korekcyjno-ochronne. Przy wyborze okularów należy upewnić się, czy są one wyprodukowane zgodnie z normami. Zakup okularów powinien odbyć się w miejscu specjalizującym się w ochronie oczu i bezpieczeństwie w pracy.
Zdj. główne: DariuszSankowski/pixabay.com