Co ma wpływ na jakość powietrza w mieszkaniu?

Co ma wpływ na jakość powietrza w mieszkaniu?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Na stan powietrza wewnątrz pomieszczeń wpływa wiele czynników. Przeczytaj, co decyduje o jakości powietrza w mieszkaniu i jak zapewnić sobie większy komfort funkcjonowania na co dzień.

Większość zanieczyszczeń powietrza występujących na zewnątrz przenika do naszych domów, gdzie spędzamy dużą część dnia. Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób cierpiących na choroby układu oddechowego, niewydolność serca, a także dla alergików i astmatyków. Niestety, coraz częściej zdarza się, że mieszkańcy dużych miast dostają ostrzeżenia na temat niesprzyjających prognoz smogowych i występowania na zewnątrz szkodliwego pyłu zawieszonego, który może być niebezpieczny dla zdrowia. Obecnie mamy większą niż kiedykolwiek świadomość na temat tego, jak ważne dla dobrego samopoczucia jest czyste powietrze. 

Zanieczyszczenia przedostają się do mieszkań najczęściej podczas wietrzenia pomieszczeń oraz za sprawą klimatyzacji. Pył często osadza się na meblach i podłodze w postaci kurzu. Na złą jakość powietrza w domu wpływa także dym tytoniowy, alergeny, duża wilgoć, bakterie, toksyczne związki i chemikalia. Należy pamiętać o tym, że w niewietrzonych mieszkaniach powstaje nieprzyjemny zaduch i panuje gęsta atmosfera, która sprzyja powstawaniu bakterii i zanieczyszczeń różnego rodzaju, a także może powodować bóle głowy.

Zainstalowany system wentylacji 

Pomieszczenie mieszkalne powinno być dobrze ogrzewane i izolowane, ale ważne jest także odprowadzenie za pomocą wentylacji nadmiaru wilgoci. Regularne wietrzenie pomieszczeń przeciwdziała pojawieniu się pleśni czy grzybów. Osoby korzystające z wentylacji mechanicznej lub klimatyzacji powinny pamiętać także o regularnym czyszczeniu instalacji. Warto, aby osoby mieszkające w dużych miastach lub w pobliżu terenów przemysłowych korzystały także z oczyszczacza powietrza. Oczyszczacze powietrza usuwają występujące w powietrzu alergeny, wirusy, bakterie i grzyby, a przy tym neutralizują brzydkie zapachy oraz redukują elektryczność statyczną. Niektóre modele oczyszczaczy usuwają także kurz i sierść zwierzęcą, sprawiając, że otoczenie staje się czystsze i przyjemniejsze do życia.

Dym tytoniowy

Wiele badań pokazuje, że dym papierosowy zanieczyszcza powietrze bardziej niż spaliny z silników samochodowych. Warto pożegnać się ze szkodliwym nałogiem, który ma negatywny wpływ na zdrowie, jakość powietrza, a także wiąże się z dużymi wydatkami. Ponadto dym papierosowy z łatwością wnika w ściany, meble i artykuły tekstylne i nie jest łatwy do usunięcia. 

Wilgoć

Długo utrzymująca się wilgoć w mieszkaniu może prowadzić do powstania grzyba. Wilgoć może osadzać się na skutek braku szczelności fundamentów, nieodpowiedniej wentylacji, a także z powodu nieszczelnej kanalizacji czy z powodu wykonywania codziennych kuchennych czynności, takich jak gotowanie, mycie naczyń czy od nagrzewania się pomieszczenia od piekarnika i zmywarki. Osuszacze powietrza to sprawdzone rozwiązanie w takich sytuacjach, pozwalające efektywnie osuszać powierzchnię chronić meble oraz elewację przed skutkami nadmiernej wilgotności powietrza. 

Suche powietrze w sezonie grzewczym

Suche powietrze w pomieszczeniu może powodować kaszel, drapanie w nosie i gardle, swędzenie oczu, niespokojny i przerywany sen, a także przyczyniać się do osłabienia odporności naszego organizmu oraz wysuszania i pękania skóry. Warto umieścić w mieszkaniu funkcjonalny nawilżacz powietrza, aby przywrócić właściwy poziom wilgotności. Nawilżacze powietrza z funkcją oczyszczania powietrza to rozwiązanie, które jest szczególnie polecane alergikom. Warto sprawdzić także ofertę nawilżaczy powietrza z olejkami eterycznymi, które dodatkowo mają funkcję aromaterapii. 

Zdjęcie główne: pexels.com/TERRA International

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*